Пристанищата в Европа са с най-сериозните задръствания от ковид пандемията.
Причините са пренасочването на азиатските контейнерни превози през Европа заради високите мита на Тръмп, както и рекордните жеги, които доведоха до драстичен спад на нивата на реките.
Американският президент вече наложи мита върху всички китайски стоки, а също така 25% - за Япония и Южна Корея. В резултат износителите от Азия насочиха товарите си към Европа, която постепенно се превръща в буфер, но не успява да координира тяхната дистрибуция, пише Financial Times.
Стоки чакат с дни да бъдат натоварени, а контейнеровозите търпят големи забавяния, като най-сериозният проблем е в пристанищата Ротердам, Антверпен и Хамбург. Затрудненията вероятно ще продължат поне няколко месеца.
"Всички големи пристанища са претоварени",
заявява Цезар Люкенаар, управляващ директор на WEC Lines, базирана в Нидерландия корабоплавателна компания. Според него множество важни пристанища в Европа работят на максимален капацитет.
Английската компания Contargo предупреди, че баржите чакат средно по 66 часа в Антверпен и 77 часа в Ротердам, за да се товарят с контейнери. Обикновено баржите разполагат със строго определени слотове, за да се осъществява бързо и ефективно товарене.
Каспър Елърбек, старши мениджър в германската DHL, отбеляза, че макар до момента забавянията да не са спрели производството поради липса на компоненти, рискът от такава "драма" остава реален.
Забавянията в доставките поради претрупването на ключови пристанища в Европа повишават разходите на компаниите и ги принуждават да преосмислят стратегиите си. От 2 април насам се наблюдава рязко покачване на цените на морския транспорт и удължаване на сроковете за доставка.
Освен морския транспорт вътрешният транспорт - жизненоважен за търговските връзки на Европа - също е под натиск. Високите температури през юни
ограничиха товароносимостта на реки като Рейн,
а недостигът на квалифицирани работници допълнително забавя разтоварванията на стоки.
Някои от операторите съобщават, че времето за обработка на контейнери за вътрешна дистрибуция се е увеличило от обичайните 2-3 дни на 7-8 дни. Това значително натоварва вътрешната търговска мрежа на Европа. В отговор някои пристанища обявиха мащабни инвестиции в разширяване на складовия си капацитет, но тези проекти ще отнемат време и няма как да предложат нужните бързи решения.
Освен забавеното обработване на доставките, Ротердам вече има и друг проблем, който трябва спешно да решава.
Най-голямото пристанище в Европа се подготвя за потенциален конфликт с Русия и започва да запазва място за военни товарни кораби, планирайки как да пренасочи пратките, ако избухне война, пише Financial Times.
Упражненията за такъв сценарий също ще бъдат засилени в следващите месеци.
Пристанището е обработвало военни товари и преди, но дори и по време на Студената война не е имало зона, специално предназначена за такива превози. Сега част от контейнерен терминал се отделя за тези нужди, се казва в статията.
Администрацията на пристанището на Ротердам се координира с Антверпен относно възможното пристигане на британски, американски и канадски превозни средства и доставки.
Междувременно Дания започна да разполага морски дронове в Балтийско море,
за да помогне за защитата на подводната инфраструктура и да наблюдава плавателни съдове на фона на нарастващите хибридни заплахи от Русия. Холандското министерство на отбраната заяви, че по искане на НАТО пристанището на Ротердам трябва да осигури платформа за обработка на няколко кораба, превозващи военни товари.
Белгийското пристанище Антверпен - второто по големина в ЕС - също се подготвя за евентуален конфликт. Той редовно получава товари за американските войски, разположени в Европа. Двете пристанища обединяват усилия, за да се противопоставят на заплахата от Русия и да засилят отбранителните способности.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com