София. Пактът за финансова стабилност на финансовия министър Симеон Дянков най-вероятно ще бъде променен. Това заяви самият той след разговор с финансовите министри от еврогрупата. Очаква се в пакта да бъде въведен и максимален таван за дълга, който държавата може да поема.
Един от вариантите, които са обсъждани и с РЗС, и с независими депутати, е максималният дълг да е 40% от БВП, или две трети от максимално допустимия дълг за страните, членки на ЕС, според Маастрихтските критерии. По същия начин е заложен и бюджетният дефицит от 2%, уточни Дянков.
Вчера до късно финансовите министри са обсъждали европейския стабилизационен механизъм и увеличаването на вноските за МВФ. България е отказала да се включи в допълнителните вноски за фонда. Заемаме тази позиция, защото МВФ не изигра добра роля в последните три години за преодоляване на кризата - особено в Гърция. Освен това не сме съгласни с принципа дисциплинирани държави като България да дават пари на недисциплинираните, коментира Дянков. Допълнителните вноски за МВФ били одобрени от пет държави извън еврозоната - Чехия, Дания, Полша, Швеция и Великобритания, които ще се включат с вноски от 3,3 млрд. до 11 млрд. евро.
Общо допълнителните вноски към МВФ ще бъдат над 200 млрд. евро. По отношение на европейския стабилизационен механизъм министрите са коментирали дали да бъде до или точно 500 млрд. евро, както и дали да започне да действа от 1 юли 2012 г. вместо от 2013 г. Дянков подчерта, че България няма ангажимент към вноските за механизма. Очаква се и останалите държави от ЕС да въведат пакт за финансова стабилност. Той ще задължава правителствата да държат дефицитите си под 3%, а дълга под 60% от БВП. Пактовете трябва да се приемат до края на март 2012 г.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com