София. Българските бизнес "Оскари" събраха елита на България в Националния исторически музей в сряда. Церемонията по връчването на "Мистър и Мисис Икономика 2012" бе аплодирана от близо 400 политици, бизнесмени и журналисти.
Конкурсът на списание "Икономика" и www.economymagazine.bg. мина под знака на Панагюрското златно съкровище, което бе изложено специално за събитието на метри от сцената. Вестник "Стандарт" е медиен партньор на събитието.
Председателят на Управителния съвет на "Минстрой Холдинг" Николай Вълканов е носител на наградата "Мистър Икономика" за 2012 г. Изпълнителният директор на "Белла България" Елза Маркова пък стана "Мисис Икономика". Двете големи награди връчи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
45 мениджъри и собственици на компании се състезаваха в тазгодишното издание на конкурса. Освен двамата големи победители номинирани за приза "Мистър Икономика" бяха Васил Кънев, Антон Петров, Иван Чолаков и Красимир Узунов, а за "Мисис Икономика" - Данета Желева, Саша Безуханова и Теодора Георгиева. Победителите бяха избрани от жури, съставено от 33-ма експерти в икономиката и финансите. Негов председател е главният редактор на в. "Стандарт" Славка Бозукова.
Освен "Мистър и Мисис Икономика" със златна статуетка "Рибарят и златната рибка" на Ставри Калинов си тръгнаха още деветима победители във всяка от обновените категории на конкурса.
Наградата "За принос в развитието на индустрията" получи Никола Треан, изпълнителен директор на медодобивния комбинат в Пирдоп "Аурубис България". Приза му връчи миналогодишният носител на наградата Кирил Домусчиев.
За "Принос в развитието на аграрния сектор" бе отличен Иван Ангелов, управител на "Градус". Той получи златната статуетка и грамота от Валерий Тодоров, генерален директор на БНР.
Асен Ягодин, изпълнителен директор на "Българска банка за развитие" АД, грабна наградата за "Принос в развитието на малкия и средния бизнес". Призът му бе връчен от Данчо Данчев, който е миналогодишният победител в сектор "Търговия и услуги".
В категорията "За принос в развитието на туризма" бе отличен Ветко Арабаджиев, собственик на "Виктория Груп". Наградата си той получи от зам.-министъра на икономиката, енергетиката и туризма Иво Маринов.
Петя Димитрова, главен изпълнителен директор на Пощенска банка, пък е номер 1 в банковия сектор. Статуетката й поднесе генералният директор на БНТ Вяра Анкова.
Награда "За принос в развитието на небанковия финансов сектор" взе главният изпълнителен директор на ПОК "Доверие" Даниела Петкова. Призът бе връчен от Стоян Мавродиев, който е миналогодишният носител на наградата във финансовия сектор.
"За принос в развитието на информационните и комуникационните технологии (ИКТ)" отличието взе Огнян Траянов, изпълнителен директор на "ТехноЛогика". Статуетката си той получи от Гергана Паси, която е определена за българския дигитален шампион по инициатива на Европейската комисия.
Тази година бяха раздадени и три специални награди. Първата от тях бе за "Финансово отговорна компания" и бе връчена на Стоян Цветанов, изпълнителен директор на "Топлофикация" София. Приза той получи от Адам Сотков, оперативен директор на колекторската фирма "С.Г.Груп".
Втората специална награда на конкурса бе за Турските авиолинии (Turkish Airlines Inc), които бяха обявени за "Специален партньор на бизнеса". Отличието е заради откритите само през 2012 г. полети до над 20 нови дестинации. Така Турските авиолинии става авиокомпанията, изпълняваща полети до най-много държави в света. Наградата бе връчена от Христо Христов, управител на "Дарик уеб" и член на журито на "Мистър и Мисис Икономика 2012".
Кметът на Стара Загора Живко Тодоров получи третата специална награда на конкурса заради спечелените от неговия екип европроекти за 160 млн. лева. Община Стара Загора е инвестирала парите в подобряването на бизнес средата и отварянето на нови работни места.
За доброто настроение по време на церемонията на "Мистър и Мисис Икономика" се погрижиха квартет "Хипнотик" и "Теодосий Спасов трио". Гостите на събитието пък разгледаха оригинала на Панагюрското златно съкровище и други археологически ценности от колекцията на НИМ.
Събитието уважиха изпълнителят Веселин Маринов, футболният треньор Пламен Марков и поп певецът Орлин Павлов. Гостите на церемонията се насладиха на вината на изба "Братя Минкови" и уиски "Чивас".
Николай Вълканов, председател на УС на "Минстрой холдинг", носител на наградата "Мистър Икономика 2012"
МИНИТЕ ЦЪФТЯТ, ТЕЖКО Е С ИМОТИТЕ
Бързите концесии доведоха до бума при рудодобива
- Г-н Вълканов, как приемате наградата "Мистър Икономика", особено в година на криза?
- Хубаво е, когато човек получава награда. Но тя е още по-ценна във време на криза. Аз си заслужих наградата. С инвестициите от 120 млн. лева, които направи през тази година "Минстрой Холдинг" в закъсалото предприятие "ГОРУБСО Мадан", със запазването на 850 работни места там, с разкриването на още 100 такива, с ръста на производството от 30-40%, и то в предприятие, което не е било работещо през последните 7 месеца. В Европа през тази година подобни предприятия отбелязват ръстове от едва 3 до 5%, да не говорим, че има и такива с нулево увеличение на производството, че дори и до намаляването му с 3%. А увеличението в производството у нас доведе и до ръст на работните заплати.
- Означават ли всички тези факти, че пред българската добивна индустрия има добри перспективи в бъдеще?
- Категорично е така. Българската добивна индустрия се развива много добре след 2000 г. поради три причини. Първо, тогава се случи приватизацията на тези предприятия. Преди това този сектор беше умрял. И второ, когато се приватизираха, те попаднаха в ръцете на правилните инвеститори. Това са хора професионалисти в областта на добива. Аз познавам всичките колеги в сектора от много години - и "Асарел Медет", и "Аурубис", и "Елаците Мед" и т.н. През тези 10 години те всички инвестираха стотици милиони и милиарди в тази индустрия и днес тези инвестици се отблагодаряват. Третият фактор, който влияе толкова положително за развитието на добивната индустрия в България, е човешкият ресурс -инженери, работници, миньори - това е огромно богатство, с което разполагаме.
Елза Маркова, изпълнителен директор на "Белла България", "Мисис Икономика 2012"
СЛЕДВАЩАТА ГОДИНА ЩЕ Е ПО-ДОБРА
- Как се чувствате след подобно признание?
- Наградата е признание за труда и постиженията на целия екип на фирмата през изминалата година.
- Как кризата в Европа се отрази на вашия бизнес?
- Като има спад на вътрешния пазар, увеличихме експорта. По този начин успяваме да запазим работни места и статуквото на нашата фирма. Налагаме на пазара нови продукти, залагаме на иновациите.
- От проучване за нагласите на финансовите директори у нас стана ясно, че голяма част от мениджърите са оптимисти за бъдещето на бизнеса си. Споделя ли "Мисис Икономика 2012" този оптимизъм?
- Аз също съм оптимист. Смятам, че към края на изминалата година негативният тренд, макар и с много малко, е обърнат. Вече не е надолу, а нагоре. Оптимист съм, че през следващата година ще можем да се поздравим с по-добри резултати.
- Очаквате ли догодина икономиката ни да нарасне над прогнозата от 1%?
- Да, би могло да се очаква.
- В наши дни има ли значение дали един мениджър е мъж или жена?
- Според мен няма значение - въпросът е в това, да бъде добър мениджър.
Огнян Траянов, изпълнителен директор на "ТехноЛогика", носител на наградата за принос в развитието на информационните и комуникационните технологии
ВМЕСТО ДА СЪКРАЩАВАМЕ, ВДИГАМЕ ПРИХОДИТЕ
Наградата e признание за взети мъдри управленски решения, премерени рискове, съобразяване със средата и предвиждане на развитието. Тя е и една тежест, защото трябва да сме още по-внимателни как правим нашия бизнес. Кризата дойде при нас много рано. Още през 2008 г. много западни фирми, основно американски, започнаха да прекратяват договорите си с нас. Това бързо ни подсказа, че нещо се случва. Веднага започнахме да планираме. Вместо да мислим как да съкращаваме разходите, изпълнихме програма, която да увеличи приходите ни. Започнахме да инвестираме в увеличаване на отделите маркетинг и продажби. Вместо да се стремим да намалим оперативните служители, увеличихме тези, които да ни вдигат приходите. Аз и екипът изповядваме едни и същи ценности, фирмена култура и един модел на бизнес. Отличието, което получих, показва, че моделът е успешен.
Петя Димитрова, главен изпълнителен директор на Пощенска банка, носител на наградата за принос в развитието на банковия сектор
КЛИЕНТИТЕ СА НА ПЪРВО МЯСТО
Пътят пред банковия сектор оттук нататък ще е труден. Ние ще продължим да се придържаме към стратегията, ще инвестираме в България, в хората и клиентите си. Ще следваме този път, който следваме в последните години, за да имат клиентите ни достъп до ползотворни продукти. Един от големите ми успехи е екипът, с който работя. Във всички тези години те са до мен, надявам се така да е и в бъдеще. Другият ми голям успех е, че сме една от водещите български банки. За мен клиентите са на първо място. Останахме близо до тях и по всякакъв начин се стремим да им помагаме. Нашата банкова система е много добре капитализирана, изключително ликвидна и добре структурирана. Тази висока ликвидност трябва да бъде оползотворена по най-добрия начин.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com