Парламентът прие на първо четене промени в Закона за банковата несъстоятелност, свързани с въвеждане на нов клас кредитори, предаде Агенция Фокус.
На вниманието на депутатите бяха поставени два законопроекта за промени в Закона за банковата несъстоятелност - на Министерския съвет и общ на ГЕРБ, НФСБ и ДПС. Предложенията на управляващите предвиждат транспониране на европейска директива и въвеждане на нов клас кредитори – притежатели на непривилигирован необезпечен първостепенен дълг, който следва да има по-висок ред от притежателите на инструменти на собствения капитал и подчинен дълг и по-нисък ред спрямо притежателите на други инструменти. Предложенията се обуславят от факта, че действащият закон не отразява спецификата на финансовите инструменти с различни нива на подчиненост.
Целта на направените предложения е да се гарантира правна сигурност за банките и инвестиционните посредници и за инвеститорите.
С общия законопроект се предлага служебно вписване на кредиторите в списъка на приетите от синдика вземания. Според вносителите това ще гарантира правата им.
Част от измененията са свързани и с ограничаването на разходите от масата на несъстоятелността. В този законопроект се внася яснота като се уточнява изрично кои са страните в съдебните производства, от които предварително не се събира държавна такса.
В производствата по обжалване няма да се събира такса, ако кредиторът е придобил вземането и задължението си преди датата на решение за откриване на производство по несъстоятелност, но към момента на придобиване на вземането или задължението е знаел, че е настъпила неплатежоспособност или че е поискано откриване на производство по несъстоятелност.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com