Анкара. Лично президентът Владимир Путин е взел решението за спирането на проекта "Южен поток". Това коментира пред руски медии в Анкара министърът на енергетиката Александър Новак, цитиран от Интерфакс.
Решението на руския държавен глава било свързано с позицията на ЕК за строителството на газопровода. Новак посочи, че "с години Еврокомисията не даваше разрешение за строителството на "Южен поток", а също убеждаваше страните, подписали споразумение с Русия, да ги променят. Новак каза още, че Русия ще изпълни всички договори с европейските страни за доставки на газ и остава надежден доставчик. "В момента ситуацията е такава, каквато е. Договорите действат, междуправителствените отношения също действат. Друга работа е, че европейските страни днес в лицето на ЕК никак не желаят реализирането на "Южен поток", заяви Новак.
"Коммерсант": Русия може да се откаже от транзита през Украйна
Русия се отказа от Южен поток - един от най-големите проекти, чието геополитическо значение превишаваше икономическото. След конфликта с Украйна ЕС блокира реализацията на проекта, а сега вместо Южен поток "Газпром" смята да прокара тръба през Турция, за да се откаже поне частично от транзита през Украйна и да използва повече 25 млрд. долара вече осъществени инвестиции. Всъщност експертите смятат, че отказът от проекта е най-удачен, тъй като Турция може да стане проблемен потребител за "Газпром", пише в свой анализ руското издание "Коммерсант". Разширяването на газопреносната система в Руската федерация чрез "Южен поток" се оценява на 1 трлн. рубли, от които 400 млрд. рубли "Газпром" вече е похарчил. Освен това компанията е вложила почти 5 млрд. евро в договори по морската част на проекта. Така руските власти решиха като алтернатива да прокарат тръба през Турция - вторият по големина експортен пазар на "Газпром", чието потребление, за разлика от ЕС, нараства. Директорът на "Газпром" Алексей Милер заяви, че 14 млрд. куб. метра по новия газопровод ще получи Турция - още около 50 млрд. куб. метра "Газпром" се надява да доставя на границата между Турция и Гърция, където ще бъде организиран доставен пункт". По този начин, по версията на "Газпром", даже в новия вариант газопроводът ще позволи на Русия да се откаже от транзита през Украйна за доставка в Турция, Гърция и, вероятно, България.
Експерт: Отказът е заради цените на петрола
Анализаторът Михаил Корчемкин, цитиран от Ройтерс, посочи като причина за отказа на Русия от "Южен поток" резкият спад на цените на петрола, с които "Газпром" обвързва ценообразуването на газовите доставки по дългосрочните си договори. Друга причина са намалелите продажби вследствие на по-слабо търсене. Цените на петрола паднаха с 40% от юни насам, търсенето на газ в Европа се понижи с 10% от 2010 г., а приходите на "Газпром" спаднаха. Спирането на проекта може да ограничи загубите на "Газпром" през 2014-2017 г., каза Корчемкин. Междувременно стана ясно, че австрийската компания OMV не е очаквала преустановяването на проекта "Южен поток", предаде ТАСС. "Газпром" изобщо не е обсъждал с OMV прекратяването на проекта, заяви главата на компанията Герхард Ройс, като добави, че е необходимо да се проведат такива преговори. По думите му спирането на " Южен поток" за Европа е "досадно развитие на събитията, тъй като тя се нуждае от руския газ и без него не може".
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com