Бизнес

МВФ повиши прогнозите си за България

МВФ повиши прогнозите си за България

Международният валутен фонд (МВФ) повиши прогнозите си за икономическия растеж на България за 2017 г. Според новия доклад на Фонда за Централна, Източна и Югоизточна Европа (ЦИЮИЕ) брутният вътрешен продукт (БВП) на страната ще нарасне до 2,9% през 2017 г. Предишната прогноза беше за ръст от 2,8%. За 2018 г. очакванията са за леко забавяне на икономическия растеж до 2,7%.

По отношение на инфлацията МВФ също коригира очакванията. За 2017 г. инфлацията се очаква да се ускори до 1% (при 0,6% в предишните прогнози). За 2018 г. прогнозите са за инфлация до 1,8%.

След нарастване на държавния дълг през 2016 г. до 27,8% от БВП според МВФ той ще падне с над 3 процентни пункта до 24,5%, през тази година. За 2018 г. се очаква спад до 24,1% от БВП.

Очакваният икономически растеж в България за тази и следващата година остава над средния за региона на Централна, Източна и Югоизточна Европа съответно от 2,2% и 2,4%. Най-силен ръст на БВП се очаква да постигнат Молдова (4,5%) и Румъния (4,2%), а най-слаб – Беларус (-0,8%) и Русия (1,4%).

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай