Китайската мечта

В Пловдив днес се открива съвместен форум за инвестиции и туризъм

Китайската мечта | StandartNews.com

Н.Пр. Гуо Йеджоу

Посланик на Китайска народна република в България

В България след сияйната животворяща пролет настъпва топлото и благодатно лято. В това прекрасно време на годината днес в Пловдив се събират представители на бизнеса от България и Китай, за да обсъдят плановете за търговско-икономическо сътрудничество и обмен в областта на културата и туризма. Това ще изиграе активна и стимулираща роля за по-доброто и по-бързо развитие на практическото сътрудничество между двете страни и е още едно доказателство за това, че Китай и България ръка за ръка отправят поглед към бъдещето.

Бих искал да изразя своите поздравления за успешното откриване на "Българо-китайския форум за инвестиции и туризъм", да приветствам с добре дошли пристигналите отдалеч наши китайски сънародници и да изкажа сърдечна благодарност на приятелите, положили големи усилия за провеждането на този форум.

За тези, които са били в Китай или следят събитията там, изразът "китайската мечта" не е нещо непознато. Председателят на КНР Си Дзинпин, който през 2009 г. е посещавал България като заместник-председател на страната, издигна идеята за "китайската мечта", чието основно съдържание е укрепване и просперитет на страната, възраждане на нацията, благоденствие на народа, хармония в обществото.

Аз разбирам това така: "Хората обичат живота, надяват се да получават по-добро образование, по-стабилна работа, по-надеждно социално осигуряване, по-високо ниво на медицински и здравни услуги, по-комфортни условия за живот, по-красива заобикаляща среда и очакват децата им да растат, да работят и да живеят по-добре. Това именно е и нашата политическа програма за осъществяването на "Китайската мечта": до 2020 г. БВП на страната и средните приходи на глава от населението в градовете и селските райони да се удвоят на база 2010 г., към момента на отбелязване на 100-годишнината от създаването на ККП Китай да изгради общество на първоначалното благоденствие всестранно, към момента на отбелязване на 100-годишнината от основаването на нов Китай да бъде изградена просперираща демократична цивилизация и хармонична социалистическа модернизирана държава. Това са сроковете и насоките за осъществяване на китайската мечта.

Що се отнася до международната общност, "китайската мечта" би трябвало да бъде една мечта

за всеобщ просперитет

Китайското правителство счита, ако една част от страните в света стават все по-богати, но друга част са винаги изостанали или дори обхванати от нестабилност и размирици, такъв един свят не е добър свят. Ние бихме желали заедно с другите страни да споделяме възможностите за развитие и да се радваме на обща стабилност и просперитет. "Китайската мечта" трябва да е една мечта за взаимнополезно партньорство. Независимо дали става въпрос за финансовата буря в Азия или дълговата криза в Европа, ние се надяваме да превръщаме опасностите в шанс и чрез задълбочаване на взаимнополезното партньорство заедно с усилие да се изправяме.

България е традиционно приятелски партньор на Китай. В процеса на напредък на Китай към осъществяване на своята мечта България не би трябвало да бъде зрител, а участник. Ние бихме искали да споделим възможностите за развитие, които са внесени от "китайската мечта", с такъв приятелски партньор като България, бихме искали да превърнем възможностите пред света в шанс за Китай и в същото това време възможностите на Китай в шанс за света.

Изхождайки точно от такива съображения, на форума във Варшава през април миналата година китайският премиер предложи дванадесет мерки за стимулиране на сътрудничеството между Китай и Централна и Източна Европа, които включват "специална кредитна линия от 10 млн. щатски долара", "инвестиционен фонд за сътрудничество Китай - Централна и Източна Европа в размер на 500 млн. щатски долара", съвместно изграждане на "икономически и технологични зони", разширяване на културния обмен и контактите между хората. В момента ние работим за реализирането на практика на тези мерки - беше създаден Секретариат за сътрудничество Китай - Централна и Източна Европа, Съюз по туризма Китай - Централна и Източна Европа, беше проведен форум за културно сътрудничество Китай - Централна и Източна Европа. През 2012 г. обемът на търговията между Китай и България достигна 1,895 млрд. щатски долара с годишно увеличение от 29.4%, което е много повече от ръста на външната търговия на България за същия период, а най-впечатляващ е фактът, че в Китай

вносът от България се е увеличил с 83%

Китайските инвестиции в България за 2012 г. са се увеличили с нови 22.37 млн. щатски долара и общият им обем достигна 104 млн. щатски долара. Двете страни вече осъществяват сътрудничество в автомобилостроенето, селското стопанство, комуникациите, като част от проектите се развиват много добре.

Ние ще организираме също така форум Кръгла маса по образователни политики Китай - Централна и Източна Европа, на който ще бъдат обсъдени въпросите за по-нататъшното сътрудничество в сферата на образованието; ще бъде проведен форум за регионално сътрудничество Китай - Централна и Източна Европа, каним представители на общините и бизнеса от 52 града в Централна и Източна Европа, в това число София и Пловдив, да се срещнат директно с представителите на 16 китайски провинции и градове, като безплатно ще бъдат предоставени изложбени площи за градовете и фирмите участници, за да се стимулират конкретните дейности по сътрудничеството; в началото на юни тази година голяма делегация по осигуряване на доставки и обществени поръчки, организирана от Министерство на търговията на Китай, ще посети България, това ще стимулира навлизането на повече български стоки на китайския пазар; в началото на юли повече от 40 фирми от град Тиендзин, в това число и компании, присъстващи в листата на Форчън глобъл 500, ще посетят България, за да проучат и обсъдят възможностите за инвестиционно сътрудничество.

Очаквам българската страна активно да откликне на предложените от Китай инициативи, защото в двустранното сътрудничество има още голям потенциал:

Като човек, който работи и живее в България почти три години, аз добре знам, че България притежава много продукти с високо качество и конкурентни цени, като например киселото мляко, продуктите от българска роза, вино и др. Палтото, което най-много обича жена ми, и ризата, която аз

най-много харесвам, са Made in Bulgaria

и аз се надявам, че повече хора от Китай ще научат за добрите български стоки!

Историческото наследство и прекрасната природа на България са много известни, условията и съоръженията за зимен и летен туризъм са много отлични. Броят на китайските туристи в чужбина ежегодно достига няколко десетки милиона души и аз се надявам, че все повече китайски туристи ще посещават България!

По време на наскоро отминалия празник на китайската Нова година китайците са похарчили в чужбина общо около 7.2 млрд. щатски долара, като почти половината от това потребление е реализирано в Европа, и се надявам, че България ще заема все по-голям дял от него!

Една стара китайска поговорка гласи:

Празните думи провалят страната

истинските дела я възраждат. Мечтите са прекрасни, но пътят към реализирането им трябва да се извърви стъпка по стъпка: правителствата трябва да създадат благоприятна и стабилна пазарна среда за двустранното търговско сътрудничество, да провеждат мерки и политики за намаляване пречките за инвестиционно сътрудничество, да предоставят повече преференции за обмена на хора, а представителите на бизнеса трябва да развиват открит дух и иновативно мислене, да откриват нови и нови опорни точки за конкретни проекти в двустранното практическо сътрудничество.

Като посланик на Китай в България аз бих желал заедно с всички да положим съвместни усилия, за да изведем двустранните отношения в "скоростната лента" на своето развитие, да стимулираме хората от двете страни към сътрудничество и постигане на взаимна полза и така заедно да реализираме нашите мечти.

Желая успех на Българо-китайския форум за инвестиции и туризъм!

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай