Два много важни риска на имотния пазар

Цените на жилищата в България спират да се покачват, но не тръгват надолу. Търсенето продължава да се поддържа от лихвените проценти по ипотечни кредити, които са едни от най-ниските в Европа. Това заяви Ирена Перфанова, зам.-председател на Национално сдружение "Недвижими имоти" (НСНИ), в предаването "ИмоТиТе" с водещ Христо Николов.
Перфанова коментира данните на Агенцията по вписванията за броя продажби на недвижими имоти през първото тримесечие на 2023 г. Те показват спад на динамиката на пазара в почти всички градове на страната.
В София сделките намаляват с 12% спрямо първото тримесечие на 2022 г. (от 7268 на 6381),
в Пловдив намаляват с 8% (от 3534 на 3240),
във Варна спадът е с 19% (от 3471 на 2813),
в Бургас спадът е с 9% (от 1679 на 1528).
Високата инфлация се отразява негативно на търсенето на имоти, защото като цяло намалява покупателната способност и разполагаемия доход на мнозина, каза гостът. И допълни, че хората вече си правят по-добре сметката. Това се отнася и за по-младите, които не искат да си нарушават стандарта на живот и продължават да живеят под наем.
"Една част от хората, които искат да купят имоти с инвестиционна цел, са в очакване цените да паднат.
Те са в позиция на въздържание заради информацията за случващото се на други пазари, заради покачването на лихвените проценти, което мнозина очакват да натисне пазара и да свали цените. Тези хора казват: „Ще изчакаме, докато цените паднат.“
Има клиенти, които все пак решават да инвестират в имоти и да запазят спестяванията си от инфлацията, но предвид увеличението на цените в последните две години те се
ориентират към по-малък имот или сменят локацията, за да им стигнат парите, обясни Перфанова.
Пазарът на имоти в Европа в момента си търси равновесната точка и минава през колебания. Инвеститорите са нагласят към новите пазарни условия, сподели събеседникът.
„Преди два месеца бях в Румъния. Там сделките се забавят, клиентите са по-предпазливи, а цените на имотите се задържат. Предприемачите също са по-предпазливи по отношение на започването на нови проекти. Те изчакват да видят на какви нива ще се балансира пазарът“, каза зам.-председателят на НСНИ.
По думите й в момента рисковете на жилищния пазар в България са най-вече за тези купувачи, които ще се финансират с банков кредит.
Рискът е в това да не могат да си преценят възможностите, за да поемат в бъдеще едно покачване на лихвените проценти и съответно на месечните вноски.
Купувачът трябва да може да си прецени възможностите за една ситуация, в която разходите му ще бъдат по-високи, а доходите му може да бъдат по-ниски спрямо нуждите, добави Ирена Перфанова.
Гостът коментира и какво би се стигнало при осъществяване на негативния сценарий за българския пазар, при който банките вдигнат рязко лихвите по ипотечни кредити и това се отрази сериозно на търсенето и оттам на цените.
Посочиха ново уникално качество на чесъна
Дупница е в напрежение! Погребват Ангел Христов
Теменужка Петкова разкри как ГЕРБ ще контролират каби...
Мария Габриел пое поста на външен министър
Заклаха българин насред Атина
Даниел Митов призна ролята на ДПС за конституционните...
Социолог предрече съдбата на кабинета, ще го приеме л...