Изборът на Тръмп даде тласък на борсите

Изборът на Тръмп даде тласък на борсите | StandartNews.com

 

Кризата в Италия не уплаши инвеститорите, основният индекс в Милано скочи със 7%, казва Андрей Георгиев от Финансова къща „Логос-ТМ" АД

С наближаването на края на годината световните фондови пазари продължават с позитивното си представяне, започнало след избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Силни резултати видяхме и през изминалата седмица, като фокусът на инвеститорите бе прикован от резултатите от италианския референдум и срещата на Европейската централна банка.

 
На своето заседание в четвъртък ЕЦБ реши да удължи текущата си програма за изкупуване на активи с девет месеца до декември 2017 година, но намали месечните покупки от 80 млрд. на 60 млрд. евро. Този ход, който не бе напълно неочакван, показа, че Централната банка ще продължи подкрепата си за икономиката на Еврозоната и намаляването на стимулите ще е постепенно.

Тази новина, както и останалите фактори за позитивното движение на пазарите след президентските избори в САЩ в началото на миналия месец, доведоха до една от най-силните седмици за европейските акции през 2016 година.

Широкият регионален индекс Stoxx Europe 600 нарасна с 4.7%, а ръстове отбелязаха още и немският DAX 30 (+6.5%), френският CAC 40 (+5.2%) и британският FTSE 100 (+3.3%).
Резултатите от италианския референдум не бяха изненадващи за финансовите пазари.

Предложените от премиера Матео Ренци промени в конституцията, които да ограничат ролята на Сената и да позволят на правителството да приеме икономически реформи, бяха отхвърлени, което доведе и до оставка на правителството. Този вот затвърди тенденцията от референдума във Великобритания и президентските избори в САЩ да се гласува против управляващия елит, но и в този случай реакцията на фондовите пазари не бе лоша, въпреки очертаващата се политическа несигурност в Италия, и основният индекс на борсата в Милано FTSE MIB скочи със 7% за седмицата.

В синхрон с европейските борси, поредна силна седмица записаха и щатските фондови пазари, в която основните борсови измерители достигнаха нови рекордни равнища. Следизборният тренд зад Океана продължи с пълна сила и водещите индекси S&P 500, Dow Jones Industrial Average и Nasdaq 100 отчетоха ръстове от малко над 3%.

През предстоящата седмица инвеститорите ще следят със засилен интерес заседанието на Федералния резерв на САЩ, на което се очаква първото повишение на лихвите от миналия декември насам.
Силни резултати наблюдавахме и в Далечния изток, където японският бенчмарк Nikkei 225 нарасна с 3% на фона на продължаващото вече пета седмица поевтиняване на йената спрямо долара.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай