Активно управление на натрупаните пари за пенсии в Сребърния фонд и на държавния дълг искат от Българската стопанска камара. Това става ясно от писмо на БСК до министрите на финансите Владислав Горанов и на труда и социалната политика Бисер Петков. Управлението на Сребърния фонд трябва да се преструктурира като фондът се трансформира в Агенция към Министерството на финансите (или суверенен държавен фонд) за управление на общите активи и пасиви на държавата, включително във връзка с активното управление на държавния дълг, се посочва в писмото. За да стане това възможно от БСК предлагат да се обсъдят и изготвят съответни промени в законодателството. Целта на промените е да се осигурят повече приходи в Сребърния фонд, чиято цел е като се натрупат повече пари те да се използват за изплащане на пенсии. От БСК посочват, че до този момент не е сключен договор с първокласен международен мениджър на активи на външните финансови пазари, който да управлява Сребърния фонд, както предвижда действащото законодателство. Затова според БСК един от вариантите за активно управление на средствата във фонда е като се сключи споразумение между МФ и БНБ. В момента парите от Сребърния фонд се управляват от БНБ както валутните резерви на страната. Това обаче означава изключително консервативно управление, без поемане на никакъв риск, което обаче носи минимална доходност.
От БСК предлагат и няколко начина за увеличение на приходите в Сребърния фонд. Във фонда да влизат излишъците от такси, събирани от държавните институции над действителните разходи за предоставяне на съответните услуги, е едно от предложенията на БСК. Освен това във фонда да влиза целият размер на всички приходи от приватизация, а не само на частта, която е "отчетена по държавния бюджет", се настоява в писмото. От БСК искат и възстановяване към държавния бюджет на отклонените постъпления към Държавната консолидационна компания ЕАД (ДКК) от приватизация на дялове и акции на държавни предприятия. Под шапката на ДКК бяха насочени дялове от различни държавни предприятия и при тяхната продажба средствата не влизат в хазната като пари от приватизация, а остават като приход на ДКК, която след това внася дивидент в хазната. От БСК искат именно тази практика да бъде прекратена.
От БСК предлагат и да се преразгледат условията за прехвърляне на средства от Сребърния фонд към Фонд "Пенсии" и съответно използването им за изплащане на пенсии.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com