Либерализацията на електроенергийния и газовия пазар е основен приоритет на третото правителство на премиера Бойко Борисов, каза Жечо Станков, зам.-министър на енергетиката по време на конференцията "Превенция на проблемните плащания в ютилити сектора". Частично тази либерализация е започнала, но предстоят още много стъпки, коментира той. "Важно е да споменем и доклада на Световната банка, който чертае един път, който трябва да извървим от гледна точка на либерализацията. Вече са събрани мнения от заинтересованите страни, изпратени са на Световната банка, очакваме тяхното финално мнение, след което пристъпваме и към законодателни промени", посочи зам.-министърът.
Малина Крумова, зам.-министър на МРРБ каза, че не може да има устойчивост на ВиК сектора, ако има проблемни плащания. По думите й за да може да се осигури една качествена услуга на поносима цена, трябва да бъде адекватно състоянието на инфрастуктурата. "С помощта на Световната банка в момента разработваме стратегия за финансиране на ВиК сектора. Елемент от тази стратегия е също и разглеждането на проблема със събираемостта на плащания. За предстоящото поскъпване на питейната вода заради големите инвестиции, които ще бъдат вложени в сектора, Крумова обясни, че най-важното нещо на една такава промяна е да запази правата на уязвимите групи.
Заместник-омбудсманът Диана Ковачева заяви, че има 4 основни причини за проблемните плащания - бедност и ниски доходи; липса на потребителска култура; несъвършенства на законодателството и лоши практики на някои доставчици на обществени услуги. По думите на председателя на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов всички сектори трябва да си общуват, за да е ясно какви са правилата и как те да се спазват.
Иван Иванов, председател на КЕВР каза, че комисията често е под натиск за сваляне на цените, което е недопустимо - не може да е устойчива тенденцията да намаляват цените на ток, вода, парно.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com