Жалваме се в Брюксел от Лондон

Евродепутати пишат на Барозу за кампанията срещу нас на Острова

Жалваме се в Брюксел от Лондон    | StandartNews.com

България се оплака на Брюксел от кампанията на Лондон срещу БГ емигрантите. Страната ни дори е подготвила остра реакция, ако негативните изказвания срещу нашите работници във Великобритания се превърнат в официален документ на британските власти. Засега атаката се води чрез медиите, но изявления на министри от правителството на Дейвид Камерън обезпокоиха българските власти.

Разтревожени, че сегашните ограничения за достъпа на български и румънски работници в островната държава може да не бъдат премахнати от 1 януари 2014 г., евродепутати от двете страни пратиха вчера писмо до председателя на Еврокомисията Жозе Мануел Барозу. В него те го предупреждават, че Брюксел е изправен пред опасността гражданите на най-новите страни членки да бъдат лишени от правата си, гарантирани им от европейските договори. "Нещо повече, вълната от враждебни изказвания цели поставянето на стигма върху тези граждани като втора категория европейци, които представляват заплаха за социалните системи просто защото искат да използват основните си права на свободно придвижване и работа", заяви евродепутатът Ивайло Калфин.

Страхът от имигрантска вълна от България и Румъния от началото на 2014 г. е неоправдан, защото се основава на неверни аргументи, казват европейските социалисти. "Разтревожени сме от изявленията на представители на британското правителство, вдигащи фалшива тревога за опасност от румънско-българска инвазия, която ще дестабилизира британското общество", се казва още в писмото им до Барозу.

Социалният министър Тотю Младенов пък обяви, че ще постави въпроса на срещата на министрите на труда и еврокомисаря за заетостта Ласло Андор в Дъблин другата седмица. "Ще попитам какъв им е проблемът, защото не може да има дискриминация спрямо България и Румъния", каза Младенов. И обясни, че по закон от 1 януари 2014 г. всички български граждани може да работят в страните членки на ЕС без никакви ограничения и забрани. Окончателното отваряне на трудовите пазари в ЕС за България и Румъния е ангажимент на останалите страни членки в присъединителните договори. "Британските власти знаят добре, че първо не могат да спрат българските граждани да посещават Великобритания, защото право е на всеки европейски гражданин да се движи свободно, и второ - те много добре знаят, че не могат да продължат ограниченията за работа след 1 януари 2014 г.", коментира посланикът ни във Великобритания Константин Димитров. "Това са две неща, за които ние следим изключително зорко и ще реагираме и в Брюксел, и в Лондон, ако някой се опита да ограничи тези законни права на нашите сънародници", категоричен бе той.

Засега осем държави са запазили до последно ограниченията за работа пред българи и румънци. Това са Австрия, Белгия, Великобритания, Ирландия, Люксембург, Малта, Нидерландия и Франция. В Германия пазарът е отворен частично - без бариери само за висококвалифицирани висшисти и за сезонни работници.

След 31 декември 2013 г. обаче нито една от тези държави няма законови средства да спира свободното движение на български и румънски работници, обясниха дипломати. Въпреки това Лондон обмисля начини за предотвратяване на евентуална вълна от двете източноевропейски страни през 2014 г. Сред идеите е организирането на негативна ПР кампания в двете държави, която да разубеди техните граждани да си търсят работа във Великобритания. Кампанията ще акцентира на лошите страни на английския живот като например студеното и влажно време, оскъдните и зле платени работни места и пияните младежи. Един от министрите в британския кабинет посочи, че подобна негативна рекламна кампания "трябва да промени впечатлението, че улиците в страната са павирани със злато". Сред предложенията, които се разглеждат, е да бъдат наложени строги ограничения на социалните помощи за имигрантите. Една от възможностите предвижда новодошлите да бъдат депортирани три месеца след пристигането им, ако нямат работа. Планира се пристигащите от Румъния и България да бъдат задължени да докажат, че могат да се издържат в продължение на шест месеца.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай