Шаламанов: „България в НАТО и в Европейската отбрана – 2020“ е съдбоносна

Шаламанов: „България в НАТО и в Европейската отбрана – 2020“ е съдбоносна | StandartNews.com

София. „Основата на държавността е отбраната, затова програмата, която предлагаме е съдбоносна за държавата ни". Това заяви министърът на отбраната Велизар Шаламанов пред студенти от Университета за национално и световно стопанство, по време на лекция на тема „Националната програма „България в НАТО и в Европейската отбрана – 2020".

Публичната лекция на министъра на отбраната беше организирана от катедра „Национална и регионална сигурност" и Центърът за стратегически изследвания в отбраната и сигурността при УНСС, съобщиха от пресцентъра на военното министерство.

„Пред нас стои ясен избор: от една страна да увеличим средствата за отбрана, или от друга - да си представим още по-големи съкращения на армията, или същата армия без самолети, които летят, и кораби, които могат да плават", каза още Шаламанов. И изтъкна, че редица правителства, избрани от парламента, не са си направили труда да направят подобна комплексна програма, която да модернизира армията.

„Отбраната е национална отговорност и ако ние се провалим в нея е силно съмнително, че ще можем да очакваме големи инвестиции и просперитет", обясни залога в програмата министърът. По думите му, такава програма не може да е с голям обхват, не може да е за 20 г. Тя трябва да е достатъчно ясна, да обхваща кратък период от време - 6-10 години, и да посочен ясен механизъм на управление на финансовите средства, въпреки че ще е повече като референтна рамка за следващите правителства.

Министър Шаламанов обясни и най-важните елементи на програмата. В нея ясно е разписана тенденцията за нарастване на разходите за отбрана. „Дори и да не се достигнат 2% от БВП за отбрана, ако искаме да имаме армия, трябва да спрем тенденцията за намаляване на разходите. Без армия България ще се превърне в една голяма община", беше категоричен министър Шаламанов.

По думите му Националната програма предвижда и въвеждане на проектното управление, включително система за управление на риска. „Целта ни е да направим така, че тези близо 1,8 милиарда лева за модернизационните проекти през следващите 6 до 10 години да бъдат управлявани от Министерството на отбраната по-прозрачно и по-ефективно от изхарчените в периода 2001-2013", посочи още министърът на отбраната.

Друга от идеите на „Националната програма България в НАТО и в Европейската отбрана - 2020" е създаването на фонд за модернизация, в който да влизат приходите на Министерството на отбраната. „Трябва да преминем бързо от поддържане на недвижима собственост към създаване на бойни способности на армията", заяви министър Шаламанов.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай