По-малко депутати, по-малко спане по банките

По-малко депутати, по-малко спане по банките  | StandartNews.com

Популизъм ли е точно сега, преди изборите за нов парламент, политиците да яхават идеята за намаляване броя на депутатите? И много ли са 240 народни представители за България? Това запитахме адвоката проф. Александър Джеров, бивш депутат, който е участвал в писането на сегашната конституция, и Мария Капон, лидер на Единна народна партия.

120 са достатъчно

Александър Джеров

На всяка цена трябва да се намали броят на депутатите в българския парламент. Те могат да бъдат сведени до половината. 120 народни представители са напълно достатъчни за нашата страна.

Когато писахме конституцията през 1991 година, имахме други разбирания за функциите на Народното събрание. И обстановката бе друга, въпреки че и тогава се чуваха искания броят на депутатите да бъде по-малък. От дистанцията на времето считам, че беше грешка те да са толкова много. И тогава 120 бяха предостатъчно.

Освен това трябва да се разсъждава и от икономическа гледна точка, защото всичко това струва на държавата пари. А държавата не е толкова богата. Не смятам, че е популизъм да се спестяват по този начин средства. Нали все говорим за финансова криза. Тези пари излизат от данъците на българските граждани.

Не съм съгласен с мнението, че ако броят на народните представители се намали, те ще станат по разпознаваеми. Всеки може да стане популярен чрез изявите си. А не както и сега има депутати, за чието съществуване дори не знаем. Те се спотайват на банките и не вършат никаква работа. Депутатът трябва да бъде познат на хората и когато излезе на трибуната и каже нещо, те да му повярват. Сега в края на мандата има много, на които дори не им знаем имената. Те просто си изкараха един хубав период от четири години, без да свършат никаква работа. Освен това намаляването на броя означава, че народните представители ще трябва малко да се раздвижат, малко да се събудят, а не да дремят по банките и да четат вестници.

Звучи добре, но няма кой да го направи

Мария Капон

Навремето аз съм предлага намаляване броя на депутатите и изборен кодекс, в който да има мажоритарно избрани народни представители. Ако не иска мнозинството да въведе мажоритарен елемент, то поне да има мажоритарен принцип, при който да могат да се пренареждат листите. А не партийните централи и секретари да решават това с угодни хора.

Идеята за намаляване на депутатите винаги се е появявала при наближаване на изборите. Това е поредният път, в който определени политици са решили да доставят удоволствие на публиката. И тя да се радва, че по-малко хора ще бъдат депутати. Популизъм в чист вид. Всичко това е можело да се направи, ако е имало желание. Нали партията на Меглена Кунева, която сега иска референдум по темата, имаше мнозинство. Защо НДСВ не го направи? След това нали пак имаха мнозинство с ДПС и БСП? Сега пък г-н Яне Янев, който иска също референдум, е неотлъчно с ГЕРБ и няма никаква причина да го стори. Вместо да прави гръмки декларации! Трябва да се помисли и за това как депутатите да работят активно и в избирателните си райони, и в парламента. Да нямат ваканции по-големи от учениците, да дават допълнителните средства, които взимат, за експерти. А не за почерпки. Да бъдат реално прозрачни тези две трети над заплатата. Аз наричах тези пари черна каса. Какво стана с тях?! Пак си ги взимат под масата. За всичко това и в момента има политическа воля, ако някой иска да я приложи. И ГЕРБ казаха, че ще въведат ред, но не въведоха.

Разбирам, че някои хора пропуснаха референдума и сега много искат да се правят различни допитвания. Но считам, че това е чист популизъм и предизборен пиар.

Записа Милена Минчева

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай