Плевнелиев: Спазен е принципът за съотношението в ЦИК

Плевнелиев: Спазен е принципът за съотношението в ЦИК  | StandartNews.com

София. "Централната избирателна комисия е независим държавен орган, формиран на партийно-квотна основа. В съответствие с принципа на политическия плурализъм Изборният кодекс предвижда в нея да бъдат включени представители, номинирани от парламенратрно представените партии и коалиции. През изминалите повече от 20 години изборното законодателство и практика са предвиждали пропорционално представителство, съответстващо на резултатите от проведени парламентарни избори". Това пише в становище на държавния глава по повод коментарите от последните дни относно назначението на членове на Централната избирателна комисия, което бе публикувано от пресцентърът на президентството.

Ето и останалата част от текста за ЦИК:

При назначаване на членовете на ЦИК държавният глава спази принципа за запазване на съотношението между парламентарно представените партии и коалиции.

Изборният кодекс предвижда, че Централната избирателна комисия се състои от 19 членове, включително председател, двама заместник-председатели и секретар. Председателят, заместник-председателите и секретарят на Централната избирателна комисия се избират от Народното събрание, а останалите 15 членове се назначават от президента. Ръководството на ЦИК не е самостоятелно обособен орган, различен от ЦИК. Всички членове на ЦИК имат равен глас при приемане на актове. Няма основание членовете, които имат административно качество председател, заместник-председател или секретар, да бъдат изключвани при определяне на съотношението между парламентарно представените партии и коалиции. Запазването на съотношението между парламентарно представените партии и коалиции се отнася за целия състав на ЦИК. Различието, което законодателят е установил в чл. 46, ал. 4 от ИК между членовете на ЦИК, е само в начина, по който те придобиват качеството на член на Комисията. Независимо от това дали членовете се избират от парламента или се назначават от президента, то във всеки случай трябва да се запази съотношението помежду им, както при политическо представителство на партиите и коалициите в Народното събрание.

Кодексът предвижда в състава на ЦИК да има по един член от партии и коалиции, които не са представени в българския парламент, но имат членове в Европейския парламент. Към момента на формиране на ЦИК това са една партия и една коалиция от партии, общо двама. Между останалите 17 членове се създава съотношение, което съответства на съотношението между партиите и коалициите в Народното събрание. При назначаването на членовете на Централната избирателна комисия държавния глава се съобрази с този принцип и запази съотношението между парламентарно представените партии и коалиции, както предвижда ал. 8 на чл. 46 от Изборния кодекс. В цитираната алинея препратката към ал. 7 се отнася само за начина на формиране на ръководството. Липсва текст, който да предвижда, че съотношението между парламентарно представените партии и коалиции се отнася само за членове извън ръководството.

Според държавния глава, единственото възможно тълкуване на кодекса е това, което той е направил, и то е в съответствие със Закона за нормативните актове. Законът предвижда в случай, че разпоредбите са неясни, те да се тълкуват в смисъла, който най-много отговаря на други разпоредби на тълкувания акт, на целта му и на основните начала на правото на Република България. Едва ли има съмнение, че целта при формиране на всички предвидени в кодекса колективни органи, е пропорционалното представителство, отразяващо волята на българските избиратели.

Стандарт Нюз припомня, че в петък вечерта Росен Плевнелиев обяви пред "Панорама", че няма да преработи своя указ за ЦИК.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай