Най-лошо е кметът да е безмълвен и покорен

Най-лошо е кметът да е безмълвен и покорен | StandartNews.com

Легендарният кмет на Хасково Георги Иванов в неделя излиза в битка за пети мандат. Притеснява ли го етикетът "скандален"? Как оценява предизборната битка в Хасково? И на чии гласове разчита на 25 октомври? Георги Иванов отговаря пред "Стандарт".

Рекордьор съм с 84 прокурорски проверки, но нито една не донесе успех на поръчителите си

Постигам целите си без метани, банкети за софиянци и пликчета под масата, казва Георги Иванов

- Г-н Иванов, често, говорейки за вас, казват: "скандалния кмет на Хасково". Как си спечелихте това определение?

- Изразът вероятно се използва като противоположност на "безмълвния". Аз никога не съм бил и няма шансове да стана безмълвен, съгласен и покорен. Дори ми се струва, че за кмет това е най-неподходящата комбинация. Животът моделира хората в две посоки: или ги прави борбени и последователни, или ги смачква и ги превръща в статистическа единица. Всеки избира своя начин на съществуване. Мен обаче просто съществуването никога не ме е удовлетворявало.
Познавате ли някой, който възпитава детето си да бъде пасивно и унило? Не, нали? Всеки родител иска да научи сина си да побеждава да научава повече, да постига повече. Е, аз съм такъв. Имам цели и ги преследвам, имам планове и ги реализирам. Да, не го правя с подмазване, метани, банкети за столичните гости или с пликчета под масата. Правя го по своя начин: ясно, категорично и директно. По-трудно е, обаче е по-мъжко. Невинаги съм мил и любезен, но за сметка на това винаги съм откровен. Защо това трябва да е скандално?

- Имах предвид, че името ви често се забърква в скандали: имоти, проверки...

- Аз спазвам писаните правила. Очевидно освен тях има и някакви други правила, които не спазвам. Сигурно съм рекордьор по прокурорски проверки - 84 на брой. И нито една не е донесла успех на поръчителите си. Някой ден ще сметна колко струват на държавата всички тези напразни усилия да бъде смачкан и унизен Георги Иванов. Кой носи отговорност за хвърлените на вятъра наши пари? Чии прищевки обслужват всички тези проверки? Даже и не желая да знам. Просто не искам да се омърсявам. В началото на октомври приключи поредната проверка за имотите ми. Ама да не си помислите, че имам 6 апартамента? Имам къща в Хасково и вила в едно родопско село. Та приключи проверката и понеже няма никакви уличаващи ме факти, проверяващите бяха привиквани да преразгледат заключенията си, да обмислят решенията си, накрая ги принудиха да подпишат декларации, че не са установили нарушения, за да можело следващата проверка като ги установи тези нарушения, първите проверяващи да бъдат немедленно уволнени за прикриване на истината. Вие представяте ли си с какво се занимават десетки хора в тази държава. Десетки хора на държавна заплата. Представяте ли си някой ден да успеем да впрегнем тази негативна енергия за нещо полезно?

- Не ви ли отчайват всички тези нападки?

- Напротив. Чърчил го е казал: Нищо в живота не е толкова ободряващо, колкото да стрелят по теб и да не те улучат

- Как се отнасяте към опонентите си в тази кметска надпревара?

- С уважение... към тези, които се изправиха срещу мен. Всеки от нас има своите привърженици. Всеки има своите виждания за развитието на общината, някои са по-авангардни, други са ретро. Но за да бъде осмислен изборът на хората на 25 октомври, те трябва да видят и чуят ясна позиция, да усетят последователност, да разберат мотивите за една или друга теза.
Отнасям се със съжаление към онези от кандидатите, които така и не разбраха кой ги е издигнал и за какво ги употребява. Но така е в живота, всеки разполага със собственото си достойнство както намери за добре.

- Вие имате най-голям опит в предизборните битки от всички кандидати в Хасково. Как оценявате тази кампания?

- Много интересна. За първи път някои медии бяха принудени да работят с недвусмислени указания - този е добър, а този лош; този ще показвате, онзи - не бива. Както се досещате, аз съм в групата "не бива". Уважавам колегите ви и затова не съм се и опитвал да търся правото си на достъп до медиите, което гарантира закона. Аз самият съм човек, подлаган неведнъж на натиск, и зная колко е трудно да не се подчиниш.

Не за първи път, но с особено настървение редица държавни институции бяха въвлечени в кампанията. Всички, които не подкрепят правилните кандидати, бяха "съветвани", "респектирани", проверявани, санкционирани... Лошото е, че с подобен натиск се постига някакъв краткотраен ефект, но един много дълготраен дефект - недоверието в институциите. Това е опасно. Защото институциите представляват държавата. Когато хората усетят на гърба си, че институциите се ползват за изпълнение на поръчки, разбират, че всъщност държавата отдавна ни е обърнала гръб.Не мисля, че има избори, кметства, мандати, постове, заради които да си струва държавата да търгува гражданите си.

- Това има ли нещо общо с купуването и продаването на гласове?

- По-скоро с безвъзвратното им загубване. През последните години умните, можещи и интелигентни хора, младите, хората с амбиции и надежди, все по-малко гласуват. Те не продават мнението, доверието и гласа си за 20 лева или за килограм леща. Те трайно отказват да участват в този стокооборот. И слава Богу! Защото поне те оценяват мнението, доверието и гласа си по достойнство. Само тези хора могат да променят порочната схема. Това би била най-благородната "пазарна намеса".

- Какво е вашето послание към избирателите?

- Хората, чийто глас има стойност и няма цена, нека да гласуват.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай