София. "Не мога да говоря български, но мога да чета спокойно на този език". Това заяви в интервю за агенция Фокус руският княз Николай Романов.
Той се е срещнал в Женева със Симеон Сакскобургготски, като на разговора е присъствал и червеният депутат Румен Петков. Князът подчертава, че войната за Освобождението на България от османско иго за него е като семейна война.
"И четиримата ми прадядовци - Николай Николаевич, Николай I Черногорский, граф Иларион Иванович Воронцов - Дашков и граф Сергей Дмитриевич Шереметиев, са воювали на Балканите, в България срещу турците", допълва аристократът.
Романов подчертава, че отношенията между руснаците и българите като православни народи са исторически обусловени. Князът смята също, че на Европа й е трудно да разбере "какво представляват балканските страни и какво означава исторически да си бил под османско иго стотици години". "Надявам се да мога да пристигна в България и да се запозная с тази страна, която винаги ни е много близка", допълва Романов.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com