"Този политически вакуум е в страната ни и липсата на начертана ясна външна политика - пречи на България да стои стабилно, защото в момента в ЕС и в НАТО ври и кипи. Не е само войната в Украйна, самата икономическа ситуация между страните членки, търсене газ от различни доставчици, да не говорим за промените, които се случват в Европа. Видяхте какво се случи на изборите в Италия", каза бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев.
Той припомни, че първият, който посети Мелони, беше президента на Франция - Еманюел Макрон.
"Изборите са знак за това, че на средния италианец му писна да бъде разиграван от 2015 г., тогава тя беше оставена да се справя сама с бежанската криза, особено от Африка. Италия беше оставена сама да се справи и с Ковид кризата, тя бяха едни от най-ударените и от едни най-тежките последствия от първата вълна. Нямаха никаква помощ в Европа", допълни Керемедчиев в ефира на Bulgaria ON AIR.
По думите му в момента страната се справя отново сама с енергийната криза.
"Това е протестът на обикновения италианец, който вижда, че Европа не му помогна, когато той е в нужда. И отговорът е както при Унгария, и САЩ. Но това е опасно, именно заради президентът Макрон отиде при първия работен ден на премиера Мелони в Рим. Франция вижда, че назрява буря в Европа, докато Германия го проспива. Фон дер Лайен още преди изборите каза, че в Италия се случват неща, които се случват в Полша и Унгария, и ги заплаши със същите действия", подчерта бившият зам.-министър на външните работи.
И е категоричен, че България няма твърда позиция.
"В момента се прекрояват отношенията в европейските страни. България е на фронтовата линия, ние сме много близо до събитията, които се случват. Ние сме слабото звено. Разбира се, заради това Лайен беше у нас, за да се опита да намери стабилно мнозинство, което да подкрепи едно стабилно правителство", добави Милен Керемедчиев.
Той смята, че корупцията е основният проблем на страната ни да влезе в Шенген.
"Нидерландия ни го повтори - нещо, което повтаря последните 15 години. Примера го виждате - колко автобуса с мигранти бяха хванати в България. Ако нямаме политическото желание да се преборим - ще гледаме Шенген, както го гледаме последните години. С третия мандат може да се сформира "коалиция на отвратените", за да не се отиде отново на избори. Рано или късно ще се случи референдумът за президентска република", поясни експертът.
А попитан защо не виждаме "Има такъв народ" в 48-ото Народно събрание, Керемедчиев отговори: "Работата в София беше слаба, имаше много подкрепа в останала част от страната. В София партията е в дълг към обществото и заради това бяха наказани."
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com