ГЕРБ-18,7%, БСП-17,4%, ДПС-6,5%, ОП-3,8%

ГЕРБ запазват макар и минимална преднина пред БСП и остават на първото място в класацията на партиите и коалициите за предстоящите избори за Европейски парламент, показват резултатите от анкета на "Тренд" по поръчка на "24 часа"...

ГЕРБ-18,7%, БСП-17,4%, ДПС-6,5%, ОП-3,8% | StandartNews.com

ГЕРБ запазват макар и минимална преднина пред БСП и остават на първото място в класацията на партиите и коалициите за предстоящите избори за Европейски парламент, показват резултатите от анкета на "Тренд", направена по поръчка на "24 часа". 18,4% от избирателите биха гласували за ГЕРБ, БСП се радва на подкрепата на 17,4% от електората. ДПС са трети с 6,5%, а Обединените патриоти могат да се надяват на 3,8 на сто.

За над половината от всички българи (54%) предстоящите избори за Европейски парламент са важни, като от тях само 14% са на мнение, че са изключително важни. В демографските разбивки ясно личи, че най-важен е евровотът за симпатизантите на БСП и ГЕРБ, като сборът от опциите “изключително важни” и “по-скоро важни” сред привържениците на двете големи партии е близо 80%. Това говори за силна мобилизация и сред двата електората за предстоящите избори. Видимо по-слаб интерес към евровота през май се регистрира сред най-младите (18-29), което обаче може да се окаже и потенциален електорален резерв за някои формации.

Парламентът е институцията с най-високи отрицателни оценки за своята работа (68%), а съдът - с най-ниски положителни (20%). Това показват данните от новото национално представително проучване на Изследователски център “Тренд” по поръчка на “24 часа”. То е проведено от 5 до 13 февруари.

Омбудсманът е институцията, събираща най-широко одобрение (63% положителни оценки срещу 20% отрицателни), превишаващи за пореден месец стойностите на президента (53% положителни срещу 31% отрицателни).

22% оценяват положително работата на прокуратурата, а 56% са на обратното мнение.

Армията и Българската православна църква регистрират по-високо одобрение за своята работа за сметка на неодобрението.

Положителна оценка армията среща сред 47%, докато отрицателната е 31%. Църквата от своя страна се ползва с подкрепата на малко под половината (49%) от всички български граждани срещу малко над една пета (21%), които са на обратното мнение.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай