Премиерът Бойко Борисов разпореди на министъра на околната среда и водите Нено Димов да спре изпълнението на заповедта, с която се забраняват всякакви дейности в териториите в района на Балчик, Каварна и Шабла, попадащи в „Натура 2000".
Министър-председателят възложи на министър Димов и екипа му утре да проведат среща с кметовете на трите общини и с представители на инициативните комитети, за да бъде обсъдена ситуацията, възникнала след решението на Съда на Европейския съюз, и заедно с тях да бъде търсено най-правилното решение за всички страни и за държавата след причинената огромна щета от предишни управления. Това съобщиха от правителствената информационна служба.
Борисов възложи на министър Димов да осъществи контакт с комисаря по околна среда, морско дело и рибарство Кармену Вела и заедно с неправителствените организации, които са в основата на изготвянето на списъците с териториите по „Натура 2000", да бъде поканен да посети района и на място да се запознае с различните гледни точки.
На следващото заседание на Европейския съвет министър-председателят ще постави въпроса пред председателя на Европейската комисия Жан Клод-Юнкер и ще разговаря с него за стотиците милиони, които България ще трябва да плати като глоба в резултат на осъждането.
Премиерът призовава всички да се върнат отново към обществено обсъждане на проблема, да се разгледа работата по случая през годините, за да се минимизират щетите, които трябва да плати българския данъкоплатец.
Премиерът Бойко Борисов разбира проблемите на добруджанци, утре няма да протестираме, обеща Виктор Лучиянов от Гражданска инициатива „Да спасим Добруджа", след като проведе телефонен разговор с премиера. Протестът на гражданите на трите общини е преустановен, а движението по пътя Българево – Калиакра е възстановеон. Лучиянов допълни, че премиерът е дал обещание този път Натура 2000 да бъде разгледа с хората индивидуално.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com