Борисов към студенти: Харчете толкова, колкото изкарвате

Няма да посрещам мигрантите с баница на аерогарата, отсече премиерът

Борисов към студенти: Харчете толкова, колкото изкарвате | StandartNews.com

Популизмът не е довел никоя държава до добър изход, Гърция е достатъчно ясен пример за това. Това каза премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов на конгреса на Европейските студенти демократи във Варна, цитиран от "Фокус".

На въпрос от страна на студентите как успява със партията си да управлява България и да я води до такива успехи, както и какви съвети би дал, Борисов коментира: "Европа преодоля доста кризи, нито една не беше създадена от нея. Но няма нищо по-хубаво от нашата обща Европа. Финансовата и икономическа криза ни беше привнесена, мигранската криза ни беше привнесена, защото това е най –хубавото място за живеене в света. Освен това Европа, със своите управления – ЕС, ЕП, ЕК, е възможно най-демократичното нещо, което може да се създаде като управление."

Това понякога създава възможности за по-бавни темпове при решаването на кризи, но като млади хора това не трябва да ви плаши, защото Европа винаги се справя в това отношение, както и във финансово-икономическата сфера. Ние сме си извадили поуки, продължи Борисов.

Преди много години, дори и аз тогава съм бил малък, са създадени Маастрихтските критерии. Те са правени от най-добрите финансисти и икономисти в Европа. И те са казали, че когато дефицитът мине 3%, а външния дълг 60%, рискът за криза е огромен. Затова ние, като правителство, винаги сме се придържали към Маастрихтските критерии. И вие, когато пораснете и заемете такива постове, трябва задължително да ги спазвате. А те са много ясни", каза още министър-председателят.

В момента България е в тройката с най-нисък външен дълг в Европа. Бюджетът ни е на излишък, не на дефицит. Имаме 13 млрд. фискален резерв. Подвеждането по популизма не е довело никоя държава до добър изход. Гърция е достатъчно ясен пример за това. Виждате колко години ЕС, еврозоната, Международния валутен фон, Световната банка на всеки 6 месеца се занимава с Гърция. Притеснително е и нарастването в огромни размери на външния дълг и на Италия, и на Франция. Но да се надяваме, че те имат мощни икономики и ще излязат от това положение. Моят съвет към вас е харчете толкова, колкото изкарате", допълни той.

Следващата криза беше мигрантската. Тя се получи, защото се води една изключително недалновидна политика в целия арабски свят. Категорично, всички ние сме против диктата, продължи премиерът.

Нашите външни министри, заместник-външни министри на Европа трябваше да помислят какво следва, след като се свали диктата. Какво ще се случи с Ирак, Сирия, Либия, Йемен, Афганистан. И колко трилиона ще са необходими, ако един ден спре войната да се възстановят тези държави, за да може младите хора да се върнат там. Животът е днес. Те сега са на 20, 30 години, сега искат да живеят, сега искат да раждат деца, сега трябва да се развиват в кариерите си. Това е загубена кауза. Всеки един в тази зала има своята перспектива. Знае, че трябва да учи, да се развива, да участва в подобни семинари и в следващите години ще расте в кариерата. Стотици милиони са лишени от такава перспектива", коментира Борисов.

Има ли спор, че Европа е най-хуманната, най-човечната, с най-големите права и свободи за мигрантите, няма. Можеше ли да си позволим нашите европейски лидери да гледат как децата загиват в морето и вълните ги изхвърлят на брега. И тук се сблъскаха двете позиции в Европа, че това не трябва да се позволява. Или че като част от вината за тези войни, трябва тези хора да се приемат и да им се даде най-нужното, за да им се запази животът, отсече Борисов.

Макар че преди 3 години никой не беше съгласен в Европейския съвет с моят план за спасяване от мигрантската криза. А то беше – първо на политическо, дипломатическо ниво, нашите лидери да се направи всичко възможно със САЩ, Русия, Турция, държавите които участват в тези кризи най-активно. Да седнат на масата на преговорите и политически, и дипломатически да решат кризата. Второ – през това време, хората, бягащи от войната, да бъдат настанени в центрове непосредствено до зоните на криза. Именно там ние да поемем разходите като ЕС, заедно с БЧК с Червения полумесец, да се грижим за тези хора, за да могат те да се върна обратно по родните си места след приключването на кризата и да въздигнат своите държави, заяви министър председателят.

Трето бе затварянето на границите на ЕС и всеки мигрант да минава през официалните контролно-пропускателни пунктове и там се разделят тези, които бягат от войната и трябва да им се окаже помощ, съответно и тези, които са икономически мигранти, да се приемат само ако някои ги иска да отидат там. Това горе-долу ми отне три години, нашата граница с Турция сме направили така, че освен през контролно-пропускателен пункт, всичко нелегално да бъде третирано като нарушители на граничната бразда. Още берем плодовете на конфликта и още дълго време ще ги берем тези плодове, защото колегите от Вишеградската четворка не желаят релокацияата. А други държави, като България, казваме, че не искат да остават в България, искат Швейцария, Германия, Франция, няма да им правим затвори, за да ги задържаме насила. И в същото време и с австрийския канцлер като говорих, му казах, че няма как да се съгласим всичко, което е преминало нелегално в Европа, да бъде върнато в България. Даже се пошегувах: нали не си ме представяш с баница да стоя на аерогарата и да посрещам мигрантите с добре дошъл, категоричен бе Борисов.

Конфликтът между държавите в ЕС в момента е в много сериозна фаза по тази тема. Надявам се, че с разум ще го перодолеем, защото след това може да възникнат проблеми с кохезионните фондове. А за Централна и Източна Европа тези фондове за жизненоважни. Но аз в случая съм благодарил нееднократно на Жан Клод юнкер и на всички в Европейския съвет, които гласуваха 160 милиона евра за България за опазване на външната й граница. Единствената държава, която получи целева от ЕК за доброто й справяне с този проблем, каза още той.

Когато видях резултатите на референдума за излизане на Великобритания от ЕС, не можах да повярвам. Вечерта към 00,30 ч. Брекзита не минаваше. Сутринта, като пуснах телевизора, беше обратният резултат. Нямам никакво намерение да се меся във вътрешните работи на Великобритания. Но няма хубав развод. На Тереза Мей ѝ казах, че знам, че разводът винаги е скъп и страдат децата накрая и че не съм оптимист, че развалянето на договора между ЕС и Великобритания ще стане леко. Но така или иначе, това е решил британският народ и трябва да се съобразим. Европа има и друг потенциал – Балканите, заяви премиерът.

В Триест даже премиерът на Албания се пошегува, защото с Борис Джонсъс седяхме един до друг. Борис и Борисов – двете табелки една до друга. Рама взе думата и каза: „Не съм вярвал, че един ден Борис ще си отива, а Борисов ще поеме управлението на ЕС за председателството. Аз истински се надявам, че един ден всичко пак ще си бъде по местата, защото Европа е една, но това са само, както се казва, мои мечти. България и Великобритания никога не са имали толкова добри отношения, колкото по времето на Дейвид Камерън и сегашното управление в Лондон. Ще продължим да поддържаме тези добри отношения, уточни Борисов.

Договорът за добросъседство дава европейската перспектива на Бивша Югославска Република Македония и отваря пътя им за НАТО веднага. След политическите кризи там, аз проведох среща и с колегата Никола Груевски, и с премиера Зоран Заев, и с президента Георге Иванов, надявам се както в нашия парламент вчера единодушно се гласува текста по декларацията за Договора, така и в Скопие да подпишем този договор. Той е изключително толериран от ЕК, от посолствата на САЩ в София и Скопие, защото дава европейската перспектива на Бивша Югославска Република Македония, отваря пътя за НАТО веднага, коментира министър-председателят.

Искам специално да подчертая, и в разговорите ми с Алексис Ципрас в Гърция, това не е Договор срещу никого. Това е просто Договор за добросъседство между нашите две държави, тъй като България първа призна Македония като държава, покойният президент Жельо Желев. Убеден съм, че в Бивша Югославска Република Македония един ден ще има улица или булевард на негово име. Истински се надявам, почвайки с тези смели крачки, това правителство и опозиционните парии в Скопие, да разрешат проблема и с името с нашите съседи от Гърция, завърши той по темата Македония.

„Хемус" е най-важното нещо за Северна България и трябва да бъде направена. С въвеждането и на ТОЛ системата догодина, мисля, че финансирането е осигурено. Хубава ни е България, но точно по средата планината много трудно се преодолява. Нямаме избор. България страда в момента, страда изключително много за работници. Преди няколко дни се срещнах с работодателските организации и всичките те изпитват изключителна нужда от кадри в сферата на туризма и обслужването, в металургичната промишленост", коментира премиерът.

В момента съм оптимист. С президента Макрон няколко пъти в последния месец се срещахме. На всяка среща съм използвал времето да му разказвам и да му говоря за това, което става на Балканите, с нашите съседи в Турция. От другата страна на Черно море, ако тръгнете направо, ще стигнете до Крим по морето. До края на годината съм убеден, че и г-жа Тереза Мей ще дойде и след изборите в Германия през септември, канцлерът, който бъде избран, също ще дойде в България. Марияно Рахой очаквам да дойде. Мисля, че края на август или септември ще дойде и премиерът на Полша. Имаме десетина посещения в България на важните хора, които да ни подпомогнат във всички процеси", съобщи Борисов.

Вчера открихме в Ямбол най-големият разпределителен център на „Лидъл" за България. Това е една огромна инвестиция. Като пътувах нататък си спомнях, само преди 2 години, какви критики отнасяхме за магистрала „Тракия". Асфалтът не се е ядял, нямало бензиностанции. Вчера ги броих – 15-20 чисто нови има от двете страни с цели центрове вътре. И веднага – нови заводи, центрове, стотици работни места, коментира министър-председателят.

С Румъния и Гърция ще направим смесено заседание на Министерски съвет във Варна през месец октомври. Стигам до Западните Балкани и Берлинския процес. Благодаря на премиера Джентилиони, на канцлера Меркел, президента Маркон, които ме поканиха като специален гост по Берлинския процес и разширяването на Западните Балкани. Това е един процес от 2014 година. Вървеше много бавно, много неефективно. В последните месеци за наша радост на всички в Балкани темата беше сериозно поставена на масата и подписана. Това са жп линии, магистрали. Това са жизненоважните неща, които в момента ги няма. Благодарен съм на канцлера Меркел и президента Макрон, че включиха и България към този процес, защото връзката Белград-София, Скопие-София, Тирана-София оттук съответно имаме магистрала София-Бургас, София-Солун, София-Истанбул, през Дунав мост 1 и 2, всъщност няма да повторим проблема на бивша Югославия. Там се работеше само за съединяване и присъединяване вътре в рамките на тези 6 страни, които бяха в Берлинския процес. Включването на Коридор №8 Скопие-София и влизането в АМ „Струма" дава излаз вече и по посока на Гърция, и по посока на Турция, Румъния. България става един много важен транспортен комуникационен център със своите жп линии, магистрали и пристанища. Всичко, което говоря, е факт", допълни Борисов.

Водихме доста дълъг разговор с румънския премиер, защото всичко това трябва да се прикачи и към Дунавската стратегия на Австрия, Румъния и България плюс Черноморската зона и стратегия. България сега поема председателство, след нас е Австрия и след това е Румъния. Автомагистрала „Хемус" се явява основна задача на нашето правителство от следващите години, за да може целият този транспортен и комуникационен трафик да се възползва и от пристанищата на Варна, и от тези на Констанца, и от Дунава може да отиват до Германия, коментира премиерът.

Дойде и Жан-Клод Юнкер и не сме си правили съчинения на желанията. Много реално е да стане. Пристанищата на Солун, Александруполис да ги вържем с магистрали и жп линии с бургаското и варненското пристанище и Русе. Румънският премиер има изключително голям интерес по темата и за да сме по-близко до нея, октомври месец ще направим смесено заседание на двата Министерски съвета във Варна – румънския и българския. Ще поканя и колегата Ципрас, защото трите държави заедно ще имаме голям шанс по плана Юнкер и с еврофондовете, които имаме, следващите години да го направим", добави той.

Много съм щастлив, че лидерите на ЕС и най-мощните държави в него приеха плана за Западните Балкани и съответно за целите Балкани с тези няколко проекта. Моите опасения са, че ако на Балканите, на младите не им се даде перспектива следващите години, всички, които могат, ще напуснат в посока Европа, Америка или друго място. Почнат ли да напускат младите хора, след това е много голям проблем за икономиката на тези страни. България в това число в момента страда изключително много за работници, каза още Бойко Борисов.

Загубихме президентските избори, защото не искахме да ги спечелим. Много е важно за демокрацията да има ясно разграничение на властите. Когато една партия, колкото и да е добра и демократична, е спечелила и президентската, и парламентарната, и изпълнителната и местната власт, това не е добре за демокрацията, разкри премиерът.

Да, по-лесно е за управление, когато имаш всичко, но е по-опасно за самата партия. Безспорно ГЕРБ е направила най-много в България. Безспорно се видя, че няма по-добра алтернатива, но в същото време, когато отидеш на избор, предизвикаш ги, е вот на доверие от народа. Отстрани като се дръпнеш виждаш много грешки и проблеми, които иначе в управлението и когато всички власти са от една партия няма как да се забележат. Винаги съм благодарял на Господ и на народа, че сме се разбирали. Много грешки си отчетох, много проблеми видяхме, които сега поправяме. Особено в бюрокрацията и тежката администрация. Много отрезвяващо действа, защото всичко, което правиш ти се струва най-правилното, но то надали е. В същото време направеното и видимото от нас през годините е безспорно, призна Борисов.

Защо комунистите не са направили метро? Още през 19 в. в Европа е имало метро. С една дума хората оцениха направеното, но в същото време искаха да чуят как ще има повече справедливост, по-бърза и не затормозяваща администрация. Много е важен ежедневният диалог с хората, социалните мрежи много ми помагат. Всеки сигнал и питане го разпределям.пМисля, че нещата сега са си по местата. Има много добра и ясна границата между институциите. Това е най-доброто в условия на демокрация, продължи министър-председателят. 

.Аз имах доста сложи отношения през предишните години с Русия. Но прагматиката изисква да имаме нормални отношения с тях. Всичко се върти около газа и нефта. Стават гигантски размествания в тези сфери в света. От няколко години ние единодушно в Европейския съвет гласуваме санкции срещу Русия. Според мен те не изиграха роля. Когато ЕС не е прие „Южен поток", на територията на България, той стана „Турски поток" . Тогава се почувствахме предадени, но си мълчахме. Активно започнахме изграждането на газовия хъб „Балкан". 80% от компресорните станции на целите Балкани са в България. Завчера Европейската комисия ни позволи да преговаряме и за директен руски газ за този хъб. Така че, тук работим много прагматично, защото иначе загубите за България са огромни", посочи Борисов.  

Нашата политика е абсолютно лоялно, силно, 100% членство в НАТО, което е и нашата сигурност и отбрана и в същото време – прагматични отношения с Русия по отношение газовите доставки и стокооборота. Винаги съм считал, че между Европа и Русия трябва да има прагматични и добронамерени отношения. За съжаление, не по наша вина, не винаги са такива. Резултатите обикновено са плачевни за Европа. Не са били толкова отдавна и Първата и Втората световна война. Не бих се наел да прогнозирам или да коментирам отношенията между другите държави в ЕС и Русия или между САЩ и Русия. Считам, че в България водим умерена и прагматична политика спрямо тях. България никога не е се е огъвала и никога не е била проблем за НАТО или ЕС", допълни той.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Спорт
Коментирай