Всяко второ дете тормозено в интернет

Повече от половината деца у нас са били подложени на тормоз и посегателства в интернет.
Това става ясно от проведена анкета сред близо 2500 ученици от 6-и, 7-и и 8-и клас в столични училища.
Много от тях дори не осъзнават, че това, което им се е случило, представлява кибертормоз, обясни специалистът национална сигурност от Израел Владимир Бронфенбренер по време на семинар за защита на децата в онлайн пространството, организиран съвместно от Агенцията за закрила на детето, Регионалното управление по образованието в София и Черноморската академия за сигурност.
В него участваха и представители на ГДБОП, които разкриха, че българчета са принуждавани да пращат на непознати свои голи снимки, които впоследствие се продават в даркнет и разпространяват сред педофили. Кибертормозът обаче не се изчерпва само с този тип посегателства. Като онлайн тормоз се дефинират също обидите, грубата реч, пращането на клипове и снимки със сексуално съдържание, както и т.нар. ‚ „шейминг“ (засрамване) в интернет, разпространен, както сред деца, така и сред възрастни. Той представлява публично унижаване на някого с публикуване на негови голи или дискредитиращи, снимки, колажи, обиди и т.н.
Проучването показва, че само 35,5% от децата в София не са попадали никога в някоя от изброените ситуации. Това означава, че над 60 на сто от учениците са били потърпевши от кибертормоз. Средно в Европейския съюз този процент е 52 на сто, а в Израел на намален до 33% вследствие на предприетите мерки от държавата в тази насока.
В Израел има осъдени и за виртуално изнасилване
В Израел от 2016 г. функционира специална Национална агенция за защита на детето в киберпространството, чийто представители се включиха онлайн в семинара. Основните задачи на агенцията са превенция на насилието и престъпленията в интернет, с акцент върху превенция на насилието срещу деца, обясни нейната директорка д-р Нава Коен, която се включи онлайн в семинара заедно с колегите си Елик Кацав и Михал Голдберг. Агенцията е в рамките на Министерството на обществената сигурност, но си сътрудничи с още четири министерства - на образованието, социалните услуги, правосъдието и комуникациите. Работено е и по законодателството, така че посегателствата в интернет да се третират като престъпление. Има вече и случай на осъден човек за „виртуално изнасилване“. Това е случай, при който мъж е заставял онлайн момичета да извършват вредни за себе си действия с различни предмети. В крайна сметка съдът реши, че това може да се счита за изнасилване, обясни Елик Кацав.
Колко важно е да се оплачеш
Проучването у нас пък показва, че след като пострадало от кибертормоз дете се оплаче – на родител, учител, полиция или някой друг –в 92% от случаите тормозът престава. Затова е изключително важно потърпевшите да сигнализират, когато попаднат в такава ситуация, обясни Владимир Бронфенбренер, който проведе обучение на училищни директори и психолози за противодействие на кибертормоза. Израелската агенция е изработила и специални, лесно достъпни указания за деца и родители под формата на цветни илюстрации, за това как да се предпазват онлайн.
Идеята е те да бъдат публикувани на сайтовете на училищата, за да имат достъп до тях учениците и родителите им. Директорите вече изявиха желание те да им бъдат предоставени. Отделно се предвижда и след като преминат обучение училищните прихолози да проведат няколко учебни часа по киберзащита годишно с ученици от 5-и клас. Тази възраст не е избрана случайно, тъй като е установено, че случаите на онлайн тормоз над деца започват най-често, когато те са на около 11-12 години.
В последно време дори възрастта леко пада.
ЮНЕСКО добави 13 нови обекта към Списъка на световнот...
Извънредна новина за дрона край Тюленово
Тъжно. Почина знаменит литературен критик
Падна тайна за новия тотомилионер
Черен ден за родния футбол. Отиде си знакова фигура
Кантарджиев алармира! Какво се задава след месец
Синоптиците извадиха прогнозата за октомври. Не е за...