Сценична треска мъчи хипопотам

Папагал говори английски под шапитото на цирк "Балкански"

Сценична треска мъчи хипопотам | StandartNews.com

Хипопотам се нанесе в центъра на София. Сценична треска мъчи африканския уникат преди първата му изява пред българска публика. Дебютът ще бъде на Първи април под шапитото на националния цирк "Балкански". Дотогава маститият актьор яде по четири бали слама, няколко хляба и четиридесет килограма плодове и зеленчуци дневно.

За сезон 2014 най-големият цирк на Балканите е подготвил изцяло нова програма. Само един номер, който публиката е пожелала в писма по интернет, ще се изпълнява пак вече трета поредна година. Мотористите от Латинска Америка отново ще се завъртят с бясна скорост в глобуса на смъртта. Металното кълбо има диаметър 560 сантиметра. Неотдавна в Кьолн летящите момчета поставиха рекорд, който веднага бе записан в Книгата на Гинес. В сферата се въртяха едновременно десет артисти. Този трик струва 800 евро на ден, казва собственикът на цирка акад. Александър Балкански. Доста скъп за нашите възможности. В България номерът ще бъде изпълняван отново от седем души.

Неотдавна на световния цирков фестивал в Москва 3500 души стават прави и бурно аплодират един дребен ганаец. Джордж е човекът гума. Той може да завърти трупа си спрямо краката на 360 градуса. В руската столица петима циркови директори го чакат след изпълнението, за да сключат договор. Аз бях последен, разказва г-н Балкански, но като прошепнах сумата, която ще получава африканецът, веднага прие моята оферта. Очарова го и факта, че три месеца ще бъде на топлото наше Черноморие.

Клоунадата тази година е поверена на Сашо Койчев. В четвъртък вечерта той и синът му, малкият Алекс, спечелиха наградата "Икар" за цирково изкуство, най-престижното годишно отличие на Съюза на артистите в България. Миналото лято пък шестгодишният талант очарова международното жури на фестивал за млади циркови артисти във Варна. Койчев е първият българин, завършил тригодишната школа на Марсел Марсо. Имал е свой пантомимичен театър, но се оказало, че от това изкуство не може да се преживява. Затова влязъл в цирка. Заедно с Койчеви публиката ще разсмива и дуото Едуард и Галина Ткач от Русия. В програмата има още римски халки, уникален номер въздушни шалове, изключително красиво любовно танго на трапец.

Любителите на животни ще видят страхотните папагали от Аржентина. Единият от тях говори без акцент английски език, друг кара велосипед и тегли каручки, трети поиска да изяде химикалката на репортера от "Стандарт". Дресьорът им Франко Оливър от Аржентина твърди, че папагалите имат интелекта на петгодишно дете. Те разпознават цветовете, формите и умеят да решават дребните си проблеми, с които животът ги сблъсква.

Маестро Пиаца от Италия идва с четири лъва и два тигъра. Той е в почти любовни отношения с опасните хищници, благодарение на което влиза зад решетките без никакъв реквизит. Според специалистите това е изключителна хуманна и спокойна дресура. Достигната е връхната точка на комуникация между животните и човека.

Трагично събитие налага промяна на програмата едва ли не в последния ден преди премиерата. Предварителният сценарий предвиждаше спектакълът да открие белият клоун от Франция на фона на безсмъртната увертюра от операта "Палячи" от Леонкавало. Преди два дни съгласно уговорката Адриен Триганс пристигна в София. В момента, в който паркира караваната и радостно го прегърнахме, звънна мобилният му телефон, разказва Балкански. Съобщиха му, че след тежка катастрофа съпругата му е в кома. В колата са били и двете му деца на две и шест години. Майка му настояваше веднага да се върне. Адриен веднага се качи на автомобила си и потегли много притеснен. Настоявах да вземе самолет, щях да му платя билета, но той отказа. Обади ми се от Франция, за да се извини, че не може да изпълни договора. Трябва да съм до леглото на жена си, каза. Пожелах му всичко да е наред. Надявам се, че ще го видим в програмата ни догодина, каза академикът.

Колелото на смъртта търси смелчаци

През 1985 година Александър Балкански създава изключителния трикс колелото на смъртта. Металната му конструкция има дължина 13 метра. Опасният номер е поверен на синовете му - тогава 16-годишния Николай и двадесетгодишния Александър. Над двеста трупи изпълняват опасната атракция през годините. Никой обаче не постига ефекта и майсторството на българите. Преди няколко години съпругата на Николай заменя брат му в колелото. Тя става единствената жена в Европа, която изпълнява опасния номер. През миналия сезон Велизара се въртя в смъртната орбита бременна до шестия месец. От три седмици младото семейство се радва на третото си дете, дъщерята Натали. Този щастлив факт бележи края на колелото на смъртта в изпълнение на фамилия Балкански. През следващите месеци обаче, всяка неделя в десет часа сутринта то, макар и по бавно, ще се завърта отново. Търсят се две момчета на петнадесет години, които имат смелостта и желанието да се посветят на цирковото изкуство. Кастингът ще покаже дали един от опасните номера в света ще продължи да живее.


За хората и животните

- Акад. Балкански, от 1 януари 2014 година се забраняват маймуните и дивите бозайници в програмите на цирковете в България. Алармирахте, че този факт е пагубен за вашата гилдия.

- Преди няколко дни получих на електронната си поща писмо от наш зрител, баща на четири деца. Попита дали има животни в програмата. Ако няма, няма да дойдем, пише.

- Такива са директивите на Европейския съюз.

- Без животни в програмите посещението ще спре, а малките циркове ще загинат. Бриджит Бардо дойде в България и конфискуваха мечките на циганите и цирковете. Ние сме изключително дисциплинирани. Във Франция има над триста цирка и много силна асоциация на артистите. Затова там, поне на три манежа, има спектакли с мечки. Дресьорите са руснаци, чехи, поляци. В България е забранено, в Белгия, Люксембург, Холандия - не.

- Такава е каузата и на природозащитниците.

- Имахме тежък дебат с техни представители и спечелих първата победа. Сменям професията, казах им, ставам козар или свинар. И тогава мога ли да заколя за Коледа едно прасе, питам. Да - отвърнаха. И после да го изям? Да!. А да доведа фамозната дресура на прасета от Финландия или уникалните кози от Кавказ - не мога. Хуманно е да заколя животното и да го изям, а да играе в цирка, не е. Въпреки че при нас четириногите са нахранени, измити, лекувани. Един немски журналист каза: Всичко, което се яде, може да играе в цирка. И е напълно прав.

- Ако от следващата година законът влезе в сила, какъв ще бъде вашият отговор?

- В европейската директива се казва, че животните се забраняват в държави, които нямат циркове. Такива са Гърция, Сърбия... В България има единадесет цирка. Само след няколко месеца те няма да знаят какво да правят. Алтернативата е да напуснат страната. "Балкански" вече имаме покана от Турция. Там ще бъдем много по-успешни финансово. Стандартът е висок, билетите по-скъпи. Стационарният цирк в Санкт Петербург започва ремонт, който ще продължи година. Категоричен съм, че ако отидем там, спектаклите ни ще се пръскат по шевовете от публика. Същото е и в Москва. Многомилионен град. Има четиридесет квартала. В Русия нашето изкуство е много уважавано. Имаме страхотна оферта от гиганта "Рост гост цирк" и за двата града. Отказах я. Искаме да работим в България. Камъкът си тежи на мястото, но заминем ли веднъж, няма да се върнем. Това вече се е случвало с нашата фамилия. През 1820 година, моите родственици напускат Флоренция на път за Русия. И остават в Самара сто години.

Триумф в Монте Карло

Александър Балкански излиза за първи път на манежа на осем години. Тогава получава и първата си заплата. Разделя се с публиката точно след петдесет години. На 58.
През 1800 година неговият прадядо, флорентинецът Джузепе Джунтини е имал два цирка. Шатрите им били разпънати на зърнения пазар в Москва и град Самара. След Октомврийската революция съветската власт ги национализира, а фамилията хваща първия италиански параход и акостира във Варна. Уж временно, но поколенията остават в България до днес. Първата премиера на Джунтини е в Пловдив. Избрали са този град, защото е в центъра на страната. Там пламва любовта между Лола Орландо Малеволта и акробата от Видин Александър Балкански. Красавицата от богата фамилия, напуснала шикозния дом в Италия, за да тръгне с пътуващ цирк. Родителите й, аристократи, официално се отказват от нея. Тя не ги вижда никога повече. Мадам Лола, майката на Александър Балкански, е жива и се радва на внуци и правнуци до днес.

Академик Балкански отдавна се готви да разкаже богатата своя и на фамилията си история в книга. Смята, че времето вече е дошло. Притежава богат архив със снимки и документи. Ще започне с раждането, което се случва едва ли не на манежа. Там е и проходил, сам, докато майка му е репетирала. По-късно създава трупата "Балкански", която получава "Сребърен клоун" на фестивала в Монте Карло и два пъти играе по лична покана на папа Йоан Павел Втори.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай