София започна да ръмжи

Транспортна стачка парализира столицата, влезе в парламента

София започна да ръмжи | StandartNews.com

Транспортна стачка парализира столицата, влезе в парламента

Ресторантьорите подкрепиха шофьори и ватмани, вдигнаха се и фирмите за боклук

Когато в 4:00 сутринта на 14 май автобусите от столичния градски транспорт останаха в гаражите си, а шофьорите им вдигнаха протест с лозунги и димки, мнозина, особено в кметството на "Московска" 33, си помислиха: Всяко чудо за 3 часа. Да, ама не. С ръмжене протестът започна да расте - до 12:00 часа, до 16:00 часа, до 20:00 часа, до сутринта и след това... 

Само за два дни столицата се превърна в буре с барут. Градският транспорт спря, 

метрото се превърна в бойно поле

защото не можеше да поеме пътниците, такситата се видяха в чудо от заявки и пускаха съобщения: "Молим за търпение". 

Ресторантьорите подкрепиха шофьорите и поискаха оставката на кмета Васил Терзиев заради огромните загуби, които търпят от транспортната блокада. Кметът Васил Терзиев пусна децата в ден ваканция и изправи на нокти 64 000 семейства с ученици, които в 18 ч. в сряда трябваше да решат как ще гледат извънредно децата си. Просветният министър Красимир Вълчев гневно обяви, че внася законова поправка, с която ще отнеме правото на кметовете да обявяват неучебни дни.

В четвъртък чашата преля, защото стачката продължи, но денят остана учебен. И хиляди деца трябваше или да бъдат закарани с коли до класните стаи, или да вървят пеша. Резултатът бе парализиращ - невиждани задръствания.

Фитилът на бомбата са заплатите в обществения транспорт. Протестиращите настояват за 

увеличение на възнагражденията с 400 лева

Те са категорични, че поради ниските възнаграждения и лошите условия на труд няма желаещи да постъпят в сектора. Затова извънредните дежурства са нещо обичайно, а натоварването - зверско. 

"Искаме увеличение на заплатите и по-добри условия на труд", казаха пред БТА и ватманите Албена и Владислав, които протестираха от 4:00 часа сутринта в сряда със свои колеги пред трамвайно депо "Банишора".

Във връзка с условията на труд според  Владислав има нужда от нови трамваи и по-нормално разписание. "Разписанието ни е направено така, че караме като побеснели", заяви той. 

"Тези заплати, които се споменават, не ги достигаме, стигаме до част от тях, но с много извънреден труд", посочи още Владислав. "Като дойдат млади ватмани 

и видят първия си фиш - напускат

значи заплатите не са хич добри", допълни Албена.

По думите ѝ ако се работи по график с почивни дни, половината трамваи няма да излязат, защото няма да има шофьори. "Децата ни пораснаха без нас. Учим ги по телефона, възпитаваме ги по телефона, защото нямаме почивки", каза още Албена. 

Столичният кмет Васил Терзиев обаче остана непреклонен. Той обяви пред бранша, че може да увеличи заплатите само със 100 лева, и нито стотинка повече. Бюджетът не му стигал, освен това разчетите в новата в общинската хазна за 2025 г. щели да се приемат на 29 май. И превърна проблема в политически, прехвърляйки горещия картоф на Теменужка Петкова.

Министерството на финансите плаща дейности, свързани с транспорта, но не финансира заплатите на работниците там, скочи финансовият министър. 

Изцяло ангажимент на кмета е да осигури 

възнагражденията на работниците в Столичния градски транспорт, категорична бе Петкова. Това може да стане от собствени приходи или от преходни остатъци, те имат такива над 600 млн. лв., разкри Теменужка Петкова. Т.е. кметът на Столична община би могъл да направи такова преструктуриране. Сега е моментът за преговори и взимане на решения за възнагражденията на работещите в Столичния градски транспорт, отсече тя.

Постепенно транспортната стачка влезе в парламента. Преди две години му казах на Терзиев как да направят последната дъга, защото сутрин Западна София не може да влезе в града, той ми отговори, че съм бил добър главен архитект. Няма да си позволя да му дам повече съвети, ядоса се в сряда лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. И отсече: 

Софиянци трябва да си изстрадат промяната, спасителите

Явно българинът научава по трудния начин урока си".

ГЕРБ ни отмъщава, защото загуби изборите в София, скочи Атанас Атанасов от името на ПП-ДБ. 

Какво се случва в София?! Виждам „страхотното“ управление на Пуделите - където те са управлявали, всичко е крах. 

Където има управление на Пуделите, има грабежи и крах 

и хората са в това положение. Надявам се скоро да свърши, удари по масата в четвъртък лидерът на ДПС и на ПГ на ДПС-Ново начало Делян Пеевски. 

Стачката предизвика открита война и в столичния общински съвет. "Промяната" я обяви за незаконна. „Разбирам исканията на работещите в градския транспорт за по-високи заплати и достойни условия за труд, но те са използвани от своите синдикални лидери – надявам се не и от политически сили, които стоят зад тези синдикални лидери, заяви Бойко Димитров, заместник-председател на СОС и представител на ПП-ДБ.

„Синдикалните лидери не си измислят исканията. Хората не искат бонуси, а  увеличение на основната заплата“, контрира Ваня Григорова, общински съветник от „БСП - Обединена левица“.

Напрежението в София рязко ескалира

когато дойде новината, че фирмите за боклук спират за извозват сметта на 19 май. 

Сметосъбирането в осем столични района може да спре от 19 май, предупредиха две от почистващите фирми - „ЗАУБА” ЕАД и ДЗЗД „Грийн Партнърс-БКС”, стана ясно от тяхно съобщение до медиите. В него уточняват, че Столичната община им дължи близо 9 млн. лева. И ако не си ги получат районите „Люлин”, „Красно село”, „Илинден”, „Надежда”, „Сердика”, „Изгрев”, „Слатина” и „Подуяне” ще останат без обслужване. Сметосъбирането няма да спре, надменно отговори общината без да уточни нито дали ще се разплати с компаниите, нито дали има план Б. 

Няма резултат, каза вечерта в четвъртък  председателят на Федерацията на транспортните работници към КТ „Подкрепа“ Иван Кирилов след края на поредните преговори между транспортните синдикати и кмета на София Васил Терзиев. Кирилов обясни, че те са направили отстъпка и да предложили увеличението на основните заплати за служителите и работниците в градския транспорт да не бъде с 400 лв., а с 300 лв.  От страна на Общината са предложени два варианта - увеличение не със 100, а със 180 лв. към основните им заплати или старото им предложение, което е 100 лв. на четирите транспортни дружества, а бонусът само за авто- и електротранспорта да бъде удвоен, обясни председателят на КТ "Подкрепа", предаде БТА.

Както и да се развие ситуацията в София, едно е ясно - 

духът излезе от бутилката

И най-горещите за софиянци въпроси вече са на масата - от старите автобуси, през разписанието, до тротинетките, паркирането и събирането на боклук. Софиянци вече ръмжат. И не се ли намери спешно решение в интерес на хората, те със сигурност ще покажат червен картон на кмета. 
 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай