Кризата в Украйна постави под въпрос изконните принципи, върху които сме изградили модерна Европа. Действията на Русия в Крим са нарушение на териториалната цялост и суверенитета на Украйна. Те подкопават върховенството на международното право. И заплашват принципа, че всяка държава е суверенна и свободна сама да избира съдбата си. Това е принципът, който ни позволи да премахнем разделенията, наложени от тиранията след Втората световна война и да се приближим още по-близо до една единна, свободна и мирна Европа. Тази година ние честваме огромния принос на този принцип. Кризата в Украйна обаче припомня на всички нас, че трябва да го защитаваме. И именно това прави НАТО.
През 2014 г.
се отбелязват няколко важни годишнини за нациите от евроатлантическото семейство
За НАТО тази година бележи 15-та годишнина от присъединяването към Алианса на Чехия, Унгария и Полша, 10 години от приемането на България, Естония, Латвия, Литва, Румъния, Словакия и Словения и пет години от членството на Албания и Хърватия.
Тази година отбелязваме и 10 години, откакто десет от тези страни се присъединиха към ЕС.
Като премиер на Дания присъствах на срещата на НАТО, която през 2004 г. одобри разширяването. Председателствах срещата на върха на ЕС в Копенхаген, която одобри разширяването на Евросъюза. Като генерален секретар на НАТО имах привилегията да работя ден след ден с новите страни членки на нашия Алианс. И в двете си качества видях отблизо огромните ползи, които донесе присъединяването на новите членове към двете най-големи евроатлантически организации. Избирайки да приемат стандартите и принципите на НАТО и ЕС, тези страни дадоха на техните демокрации възможно най-силната опора. Те се присъединиха към семейството на западните нации. И поемайки обещанието да защитават и пазят НАТО, получиха обещанието, че НАТО ще ги защитава и пази.
В същото време НАТО също имаше полза от тяхното присъединяване. Алиансът прие членки, които са силни и ангажирани, които
играят важна роля в техните операции
и учения и които допринесоха с различен опит и проникновение.
Освен това Европа и светът спечелиха от техния избор да се присъединят към нашите организации, защото с тяхното влизане те разшириха още повече пространството на свобода, демокрация, сигурност и стабилност в този някога толкова разделен континент.
Тяхното присъединяване към НАТО и ЕС е един от големите успехи на нашето време. Мирът и просперитетът, които това членство донесе, е най-силното доказателство на нашия основен принцип.
Работата все още не е свършена. Все още има страни, които искат да се присъединят към евроатлантическите организации.
Позицията на НАТО е ясна и тя се съдържа в член 10 на нашия Северноатлантически договор: всяка европейска държава, която може да съдейства за осъществяването на принципите на Алианса и да допринася за сигурността на Северноатлантическата зона може да кандидатства за членство.
Ние стоим зад този принцип. Сега Босна и Херцеговина, БЮР Македония, Грузия и Черна гора се стремят да се присъединят към Алианса. Те са направили своя суверенен избор.
Присъединяването към НАТО е свободен избор, но не е свободен ход. Както всички членове на Алианса знаят, присъединяването изисква решителни реформи и години работа. Правилото обаче е желязно: вратата на НАТО е отворена за тези, които са готови да свършат тежката работа.
Всички тези страни работят по нужните реформи. НАТО ги подкрепя. И когато свършат всичко, което е нужно, ние ще вземем необходимите решения.
Политиката на Украйна за евроатлантическата й интеграция се променяше през последното десетилетие, но при всяка стъпка НАТО уважаваше избора на нашия партньор. В резултат нашето сътрудничество с Украйна постоянно ставаше по-силно.
Политиката на Алианса да показва уважение и да подкрепя реформите е видима победа за мира и стабилността в Европа. Тя направи НАТО по-силно, направи всяка страна по-силна и даде силна мотивация на държавите, които искат да се присъединят, да продължат с реформите.
Това е политиката и това е принципът, който правото на суверенните държави да избират своя собствен път е един от крайъгълните камъни на модерна Европа, направи възможно разпространяването на мира и стабилността в Европа. Те ни позволиха да премахнем разделенията на миналото, да превъзмогнем конфликтите, които траеха цели поколения, и да изградим общност, основана на всеобхватността, демокрацията и сътрудничеството.
Този принцип върши работа от деня, в който НАТО е създадено. Днес всички ние трябва да застанем зад него.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com