Поскъпват само много качествени имоти

Поскъпват само много качествени имоти | StandartNews.com

Калоян Богданов, маркетинг мениджър на "АДРЕС недвижими имоти"

- Г-н Богданов, напоследък се забелязва повишено търсене на имоти заради случките в банковата сфера и падащите лихви по депозитите. Колко дълго смятате, че ще продължи този период?

- Започнал е от юни 2014 г. и продължава с пълна сила в последните 8-9 месеца. Гледайки последните информации как отново лихвите падат, от 10 години не е имало толкова ниски лихви по депозитите, не смятам, че ще има някакво отстъпление от търсенето на имоти. Напротив, дори по-вероятно е нещата да се засилят още повече. Вече в момента масово банките предлагат лихви по 0,5% и т.н. А при отдаване на имот под наем като инвестиция на купен имот доходността е около 4-5%. Така че виждате, че става въпрос за пъти-пъти повече. Отделно освен падащите лихви по депозитите важно е, че и от 1 януари 2015 г. данъкът върху лихвите по депозитите вече не е само върху депозитите, които са с фиксиран срок, а и на абсолютно всички сметки, включително и на дебитните карти. Всяка лихва, колкото и да е малка, се облага с 8% данък. И това допълнително намалява доходността, не само спадналата лихва по депозит, но и този данък. Естествено, това намалява интереса към държане на пари в банките. Прогнозите са, че тази тенденция ще се запази и ще продължи, а дори ще се засилва с продължаващия спад на лихвите по депозитите.

- А заради това търсене ще се вдигнат ли цените на по-качествените имоти?

- За вдигането на цените има много фактори. Реално вдигане на цените се случва само наистина на много качествени имоти, за които има поне по няколко купувача и които са в много добро състояние. Като цяло тази тема, че се вдигат цените на имотите, трябва да бъде по-внимателно дискутирана, защото много продавачи считат, че техният имот е поскъпнал и започват да вдигат цената или да бъдат по-малко отстъпчиви при преговори за цена и съответно не продават. И седят така с месеци просто поради факта, че са чули, че цените на имотите се качват. Някои цени на някои определени имоти се качват, но като цяло, особено ако имотът не е на хубаво място и не е толкова привлекателен като показатели за купувачите, няма основание да говорим за сериозен ръст. По-скоро става дума за задържане на цените. Вече ако говорим за продавач, който бърза да продаде имота си, просто трябва да свали от цената, за да направи по-бърза сделка. Ако продавачът тръгне да качва цената, имотът може да стои без купувач и 4-6 месеца. Тогава купувачите, като го виждат колко време стои непродаден, вече започват да си мислят, че в този имот има някакъв проблем. И така цената трябва да се свали още повече, отколкото обикновено се сваля в първите седмици от излизането на имота на пазара, за да се продаде.

- Има ли шанс скоро и в по-малките градчета да настъпи раздвижване на пазара на имоти?

- Проблемът с по-малките градове е, че това са места с по-малка икономическа активност и там има голяма безработица, има трудности с намирането на работа и съответно няма прилив на хора, които да търсят и намират препитание (както е в София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Благоевград и т.н.). Там доста по-трудно ще се стигне до това раздвижване, освен ако тези по-малки места не са курорти, да кажем като Сандански. Изобщо места с минерална вода, балнеокурорти, където има по-различен вид търсене.

Затова, ако погледнете, например в Сандански, цените на имотите не са никак ниски и няма тенденция на голям спад просто защото е много известен по целия свят балнео и минерален курорт.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай