Данни на НОИ показват какво се случва след промените в Кодекса за социално осигуряване, с които се пресече "френската безработица".
Делът на обезщетенията по европейски регламенти е намалял наполовина - от 28,58% на 14,14% от общата изплатена сума. Хората, които ги получават, са намалели от 28 288 преди влизане в сила на разпоредбата на 18 070 след промените. Това показва материал за въздействието на новите текстове, публикуван в новия информационен бюлетин на НОИ.
До миналото лято беше възможно човек да получава с месеци над 2000 лв. обезщетение срещу два-три дни осигуряване във Франция или друга европейска страна. Тази схема се възползваше от европейския регламент, според който при краткотрайна заетост в различни европейски страни, за изчисляване на обезщетението за безработица се взема само доходът от последната работа на трудов договор. За всички останали българи, които имат стаж само в България, обезщетението се изчислява по среднодневния осигурителен доход за последните 24 месеца. Със законови промени депутатите приравниха режима за двете групи.
От 13 август м.г. при изчисляване на паричните обезщетения за безработица на лица с придобит осигурителен стаж в друга държава членка на ЕС, Европейското икономическо пространство и Швейцария се вземат предвид доходите, получавани от тях по време на последната им работа и всички доходи за последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването им, независимо дали са упражнявали дейност в България или в друга държава членка на ЕС, ЕИП и Швейцария. Дотогава се вземаха предвид само доходите от последната месторабота (по силата на еврорегламент), без значение дали тя е била само за 2-3 дни.
От данните на НОИ се вижда значително намаление в регионите, които бяха лидери по усвояване на обезщетения по старата схема. В Благоевград от 79,95%, тези обезщетения са паднали на 54,07% от всички. В Кърджали намалението е от 62,13 на 51,35%. В Търговище - от 65,10 на 40,99%, в Шумен - от 45,02 на 24,71%, в Разград - от 33,20 на 17,64%, в Смолян - от 36,19% на 19,79%, а в Сливен - от 37,11 на 13,14%.
Най-силно изразен е ефектът на разпоредбата върху средномесечния размер на обезщетението за безработица, отбелязват експертите на НОИ. За първите шест месеца на миналата година този размер е 1492,87 лв., а за първите шест месеца на тази - 830,09 лв.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com