Николай Джагаров: Шумът на Паша дере ще е под нормите

Николай Джагаров: Шумът на Паша дере ще е под нормите | StandartNews.com

Проф. дтн Николай Джагаров

Висше военноморско училище "Н.Й.Вапцаров" - Варна

- Проф. Джагаров, Вие бяхте на посещение на компресорната станция "Портовая", която дава началото на "Северен поток". Какви са Вашите впечатления?

- Аз съм електроинженер по професия и целият ми професионален път е свързан с екологично опасното производство - на електричество от най-различни енергоизточници. Уверявам Ви, че това, което видях с очите си на компресорната станция "Портовая", отговаря на най-високите световни технически и екостандарти. Варненци няма от какво да се притесняват - подобна станция, само че по-малка, ще бъде изградена до Паша дере. Няма от какво да се притесняват и жителите на най-близкото населено място.

- На еколозите обаче им се сторило шумно на "Портовая". Пишат позивни, че освен шумно, ще бъде и опасно за екологията на района на "Галата"?

- Това е несериозно, всички бяхме там - 45 души - журналисти, експерти и въпросните "еколози". Всички се уверихме с помощта на прибори, а не субективно, че шумът дори до компресорите беше далеч под нормите. А на 700 метра оттам компресорите дори не се чуваха. Замервахме с шумомера и инфразвуците, които са опасни за здравето. Е, всички видяхме показанията на приборите - съвършено са под нормата. Питайте ги тях, еколозите, защо изкривяват фактите.

- Ами пишат в официалните си прокламации, че всички населени места край бъдещата станция са разположени "на по-висока надморска височина", а както било известно - "шумът се разпространява най-вече на високо"...

- Моля Ви се! Това е нелепо. Да вземат да прочетат как се разпространява звукът. Звукът се разпространява в сфера с една и съща скорост във всички посоки. Той не пада и не се издига, подобно на прашните и отровни облаци, отделяни от един ТЕЦ например. Прахът действително пада в ниското, но звукът няма такова свойство. Подобни внушения са вредни, а страховете на варненци - напразни.

- Дайте аргументи.

- Видяхте ли четирите кули с антени на "Портовая"? Това са радиорелейни връзки с руските и с германските диспечери, които следят всяко изменение на параметрите на тръбопроводите, които в "Северен поток" са два. Това са по 17 човека на смяна, общо 70 човека, които денонощно и целогодишно следят работата на станцията и газопровода. Освен това два пъти в годината по тръбите се пуска специален прибор, който проверява състоянието им с ултразвук - дебелина, якост и прочие параметри на тръбопровода. Уверявам Ви, че това, което видяха очите ми на "Портовая" е на най-съвременно технологично ниво.

- Имаше и още "екстри" по тръбопровода.

- Да. Най-силно впечатление ми направи бетонният обков върху тръбите, който ги предпазва от механични повреди. Например тръбите са недосегаеми за котвите на корабите. Това е впечатляващо.

- Впечатляваща беше и чистотата на брега на Финския залив, където тръбите влизаха в морето под вода.

- Така е. Дори селският път на жителите беше възстановен и маркиран, за да може да се ходи на лов и риболов. А щом ходят на лов и риболов, значи природата е чиста. Нещо, което всеки от нас видя с очите си, но явно не всеки от нас е достатъчно честен да признае.

- Какво ще спечелим от "Южен поток" по Ваша преценка?

- Ако разсъждаваме реално, независимо от цялото политическо говорене по темата, България печели по няколко направления - разкриване на хиляди нови работни места, увеличаването на временната и постоянна заетост, както и пряка печалба от транзитните такси. С тях ще се покрива и кредитът за изграждането му, т.е. не трябва да го изплащаме със средства от държавния бюджет.

За мен най-важното е, че "Южен поток" ще е принос към нашата национална сигурност, защото от неговото изграждане и безпроблемна експлоатация са заинтересовани още 6-7 държави. Именно този международен и европейски интерес означава, че България участва в устойчив и печеливш за всички страни енергиен проект.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай