Иранският газ може да тръгне към България

Иранският газ може да тръгне към България | StandartNews.com

Зам.-министърът на външните работи на Иран Маджид Тахт Раванчи отговаря за отношенията с Европа и САЩ. Завършил е университети в Канзас, САЩ, и Берн, Германия. Участник е в екипа на Техеран на преговорите с Шесторката за ядрената програма на Иран. Визитата му в България е първата в чужбина след назначението му.

- Ваше превъзходителство, оптимист ли сте, че постигнатото в Женева споразумение за иранската ядрена програма може да бъде доведено до успешен край?

- Не съм нито песимист, нито оптимист, а реалист. Следващите 6 месеца ще бъдат изпитателен срок за споразумението. Ние сме готови да изпълним всички наши ангажименти. Надяваме се, че и другите страни ще направят същото, така че накрая всички да са победители, защото това споразумение е от от общ интерес. Кризата с нашата ядрена програма бе измислена и изкуствено създадена. Надеждата е, че след успешния първи етап от преговори за иранската ядрена програма ще започнат да отпадат санкциите срещу Иран.

- Ще се отрази ли частичното вдигане на международните санкции срещу Иран на цените на петрола?

- Споразумението ще има ефект на петролния пазар, но не бих могъл да преценя в какво точно ще се изрази въздействието.

- Кои фактори биха спомогнали за успешен край на преговорите ви със Запада?

- Много е важно да се разшири доверието между Запада и иранския народ, което бе накърнено. Вярвам, че това може да стане. Освен това, ако в хода на изпълнението на договореностите възникне проблем, има механизъм за отстраняването му. Предвидено е създаване на работна група, която да обсъжда затрудненията.

- Предстоящото намаляване на санкциите открива перспективи за разширяване на връзките на Иран с ЕС. Какво може да се каже в този контекст за България?

- Аз за първи път съм в България, но това е първата ми визита в чужбина, откакто неотдавна поех поста. Целта на разговорите ми с Кристиан Вигенин са да обменим мнения по различни въпроси и да дадем тласък на двустранните отношения, особено в икономическата област.

- В кои области има най-голяма перспектива?

- Има шанс за бизнес в енергетиката, търговията, транспорта и други области. Може да се разшири и сътрудничеството в културната област, в която имаме добра традиция. Искаме също разширяване на човешки контакти. Ще се подновят редовните консултации между външните министерства на двете страни. Ще се подготви и среща на Смесената комисия за икономичедско и научно-техническо сътрудничество. От регионалните въпроси в Близкия изток обсъдихме ядрената програма на Иран и ситуацията в Сирия.

- Има ли шанс България да започне да получава ирански природен газ?

- Това е стара идея. Ние я обсъдихме с г-н Вигенин. Очакваме сега след споразумението от Женева пречките пред доставките на ирански газ за Европа да бъдат отстранени и България да бъде добър партньор по маршрута на тези доставки.

- Споразумението от Женева ще се отрази ли на ситуацията в Сирия?

- Конфликтът в Сирия и споразумението от Женева нямат връзка. Този конфликт няма решение на бойното поле. Трябва да се търси мирно политическо решение. Ако това стане, тогава ще спре и прииждането на сирийски бежанци в България.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай