Нелегално Реформаторският блок бе създаден на 7 юли м.г., в разгара на антиправителствените протести. Неговите първоначални създатели са пет партии, изпаднали под 4-процентовата бариера и останали извън 42-рия парламент - Движение "България на гражданите" /ДБГ/, ДСБ, "Синьо единство", Народна партия "Свобода и достойнство" /НПСД/ и "Зелените".
Създаването на Блока сложи край на продължителното роене на партии в десницата и центъра. Произходът на участниците е най-различен - ДСБ и "Синьо единство" в различно време се отделиха от старото СДС, ДБГ бе основана от една от ярките фигури на царското движение и бивш еврокомисар - Меглена Кунева. НСПД на Касим Дал и Корман Исмаилов поникна от ДПС, а "Зелените" са съвсем млада природозащитна протестна партия, основана през 2008 г. от шепа ентусиасти.
На първата си пресконференция реформаторите обявиха, че Народното събрание не е в състояние да реши тежките и сериозни проблеми - мафиотизиране и нефункциониране на държавните институции. Реформаторите си поставиха за цел да върнат българските държавност и институции обратно под контрола на обществото. Поискаха и незабавна оставка на кабинета "Орешарски" и предсрочни избори. Първата петорка протегна ръка към СДС, които не закъсняха да се влеят в обединението. За сметка на това от дясната каручка изпадна "Синьо единство" на Надежда Михайлова. "Зелените" също поеха по самостоятелен път. Празнината бе попълнена от БЗНС на Николай Нанчев. Легално Реформаторският блок бе учреден на 20 декември 2013 г. През лятото "Зелените" се върнаха да преговарят за общи листи с РБ, но отсреща им поставиха тежки условия за участие - 150 000 лв., 70 000 за избираемо място и 80 000 хиляди за общото участие. Предизборно към коалицията се присъедини и Християндемократическата партия на Ирина Репуц.
Няколко са камъчетата в обувката на реформаторите. Най-горещият сюжет е: "Кой да води бащина дружина?". Именно заради почти сигурните шансове на Радан Кънев да спечели председателския пост се стигна и до бойкота и снемането на лидерската битка от дневния ред на конгреса и обезсмислянето му в голяма степен. Втората дилема на десните е дали да се върви към организационно обединение или партиите да работят заедно в сегашния формат на коалиционни съвети в центъра и по места, подпомагани от Граждански съвет и други помощни органи. Сред привържениците на обединението пък възникват други разногласия - дали да се върви към единна партия с един лидер, подобно на трансформацията на СДС от хлабава коалиция към централизирана структура. Другите разглеждани варианти са различни форми на федерализация със запазване на юридическата самостоятелност на партиите.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com