- Г-н Аладин, какво се случва в Сирия?
- Режимът на Башар Асад подлага на безпрецедентен геноцид собствения си народ. Дори и през Втората световна война са бомбардирани вражески градове, а не свои. Иначе хората могат да излизат, да протестират, да казват какво искат. Никой от службите за сигурност няма да им каже нищо, но пък на следващия ден градът им ще бъде сринат от бомбардировки.
В интерес на истината през първите 2-3 месеца от протестите никой не казваше дума срещу самия Асад, много от хората го харесваха. Те протестираха срещу хора от държавна сигурност. Но той не направи нищо срещу тях, дори ги подкрепя. Затова хората започнаха да скандират името му. След това срещу протестиращите бяха изправени снайперисти, които стреляха срещу тълпата. След това от казармите на армията избягаха офицери, които дойдоха на площада, за да охраняват недоволните от властта. И така започнаха стълкновенията.
Там, където се появеше протест или опозиция, Асад просто разрушаваше цели градове - Халеп, Дарха, Хомс, дори някои от малки населени места около столицата Дамаск. Така вече връщане назад няма. Асад окървави протестите и сега единственият начин да се разреши кризата е изправянето му на съд.
- Има ли човек, който да обединява опозицията в Сирия?
- Мисля, че не. Това е същата ситуация като с протестите в България. Затова смятам, че кризата няма как да се разреши чрез преговори. Преди подобна роля играеше Ахмед Хатиб, той се появи на първите протести, след това беше арестуван. Сега в Сирия хората биха приели помощ дори и от Дявола. Който и да се появи като спасител, той ще бъде приет от народа. По-късно от Ирак дойдоха хора на "Шахбед Ал Насра", за тях се говори, че са от "Ал Каида". Те реално станаха една от най-големите опозиции на Асад. Там, където дойдоха, няма престъпност, няма корупция. Хората не разпознават идеите им за радикален ислям, за ислямска държава. Но виждат в тях спасители. Защото са единствените, които се грижат за хората и носят спокойствие. Но силата на "Ал Насра" идва и от бездействието на международните сили. Защото досега никой не смееше да се намеси. Независимо че Асад използва химическо оръжие в по-малки мащаби поне 2-3 пъти преди последната акция край Дамаск. При нея има 1600 жертви, плюс 5500 души, които са засегнати в различна степен. За мащаба на геноцида ще ви кажа, че в последните 2,5 години са известни имената на 170 000 убити и още 350 000, които са в неизвестност.
- Колко души напуснаха Сирия заради режима на Асад?
- В страната има голям вътрешен бежански поток от бомбардираните градове, където вече не може да се живее. Иначе бежанците, които са напуснали границата, са 3-4 млн. души. Само в Турция официално са 300 000 души. Реалният им брой е в пъти по-голям. Там сирийците могат да работят, режимът е много улеснен.
- Защо тогава бежанците от Сирия тръгват към Европа през България?
- Повечето от сирийците в Турция просто чакат да свърши кризата и да се върнат обратно по родните си места. Тези, които поемат към Европа, са два вида - или не могат да си намерят работа в Турция, или просто са решили да отидат в "бяла" държава, в която да започнат нов живот. Според мен 70 на сто от хората, които минават през България като бежанци, искат да отидат в Германия или други западни страни. Аз имам възможност да помогна на 25 души, които да спят в общежитието в Съединение. Иначе помагам чрез Агенция по бежанците на лагерите - дарявам по 3 пъти седмично арабски хляб и картофи. На практика има един период от 2-3 до 12 месеца, в който даден човек трябва да получи статут на бежанец. Аз се опитвам да им помогна, докато това стане.
- В България вървят дебати колко голяма ще бъде вълната от сирийски бежанци. Вашата прогноза?
- В момента по 15-20 сирийци на ден влизат през границата, но ако започне война, вълната ще бъде огромна - сигурно около 6 милиона ще напуснат страната и ще търсят спасение. И понеже Турция повече не може да поемe бежанския поток, тази вълна ще тръгне към Европа.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com