Харес Набхан: Властта изби с газ и свои

Свалете Асад, но спрете ислямистите

Харес Набхан: Властта изби с газ и свои | StandartNews.com

Харес Набхан е един от основателите на Коалиционните сили на опозицията в Сирия. Той е алауит, както и фамилията на президента Башар Асад. Занимава се с преводи. Преди 14 г. е арестуван и лежи без присъда в затвор, защото е участвал в комунистическо движение. Напуска Сирия преди 14 месеца. Оттегля се от Коалиционните сили на опозицията, защото смята, че няма лидер, който да ги обедини. Първо се установява в Египет, впоследствие избира за свой дом България.

- Какво се случва с опозицията в Сирия ? Има ли проблеми, които са невидими за външните наблюдатели?

- В опозицията в Сирия има сериозен проблем. И той е липсата на ясно изразено лидерство, което да я обедини. Така и не успяхме да представим ясна картина за ставащото в Сирия пред света. Затова и не получихме нужната подкрепа. Освен това не се казва ясно и точно какво ще бъде направено в бъдеще, след като режимът бъде свален. Категорично Коалиционните сили са най-добрата опозиция в момента, но за съжаление не са убедителни. Трябва да имаме повече кураж да кажем, че искаме демократично правителство в Сирия.

- Възможно ли е да не се стигне до военен удар на коалиция от западни страни в Сирия?

- Ако нищо не се направи, ще стане по-лошо. След като стана ясно, че Лондон се въздържа да участва в подобен удар, нещата ще се отложат във времето, защото САЩ ще търсят подкрепа от повече страни. Но трябва да е ясно, че Вашингтон няма да извърши мащабно сухопътно нападение в Сирия, както стана в Ирак. Те ще ударят определени места. Затова Вашингтон търси по-скоро дипломатическа и политическа подкрепа, отколкото военна. Турция е много нетърпелива и иска нещо да се случи, за да се промени ситуацията, но не може да направи нищо сама. Като сириец можа да кажа, че не е хубаво да чакаме чужда намеса в собствената си страна, но сме поставени в такава ситуация - да избираме между две злини - режима на Асад или западна помощ. След като режимът използва масирано химическо оръжие срещу собствения си народ, вече не може да има съмнение кое е по-лошото от двете.

- Смятате ли, че страната може да изпадне в хаос, ако има военна намеса от западна коалиция?

- Искаме интересите на хората да са защитени. Не искаме хаос, но също не искаме екстремисти и ислямисти да диктуват положението в страната. А това е равносилно на тотален хаос, продължаване на убийствата и насилие. А и целият регион ще пламне. Ясно е, че Западът няма да нападне по иракския сценарии. Но с контролиран удар ще се упражни натиск върху режима - военен и политически, който ще накара Асад да преговаря и да отстъпи.

- Как виждате Сирия след Асад?

- Най-вероятно ще има смесено управление, съставено от представители на опозицията и играчи от режима на Асад. Ще има и представители на режима, които ще са против. Ще има екстремисти, които ще се опитват да подкопаят мирния процес. Така че боевете в Сирия ще продължат още известно време след падането на Асад.
Смесено управление е нужно, защото ако бъдат премахнати всички представители на досегашния режим, в страната ще настъпи тотален хаос. Тогава в боевете ще се включат и престъпниците, търговците на война. Защото техният бизнес беше много печеливш през последните две години и те ще искат да го задържат. Затова трябва да има контрол. Единственият начин това да стане е като се проведе нова версия на мирни преговори, подобни на проведените в Женева. В тях трябва да участват всички суперсили и местните фактори.

- Защо Асад използва химически оръжия точно в този момент, когато цялото внимание е насочено върху Сирия?

- Защо Хитлер продължи да воюва, след като беше ясно, че губи войната ? Защо Кадафи отказа всички възможни изходи, дори една седмица преди да падне ? Това е манталитетът на диктаторите ! Но има и друг фактор в Сирия. Асад е свикнал да действа със съзнанието, че няма да има последици. Турция обяви през 1982 г., когато бяха убити хиляди сирийци в Хама от бащата на Башар Асад, че няма да толерира подобни зверства. Но когато след началото на войната преди две години стана масовото клане на сирийци, Турция не реагира.

Обама каза, че използването на химически оръжия ще е "червената линия", след която ще действат. Тогава Дамаск започна да използва химическо оръжие, но в ограничено количество. Американците не реагираха, въздържаха се от каквото и да е действие. Пуснаха се информации, че някой друг извършва атаките - бунтовниците или чужди агенти.

Показателно е също, че бяха обгазени и задушени напълно екипирани войници от армията, за да се покаже, че има жертви и от двете страни.

В началото на революцията властта изпращаше снайперисти по покривите, които избиваха едновременно цивилни и полицаи. Така се създава впечатление, че в страната действа зла сила, чужди агенти и ако хората не подкрепят властта, ще им се случи нещо лошо.

- А самите сирийци единни ли са в неодобрението на Асад?

- Не. Дори мои близки и роднини са разделени. Много повече от тях подкрепят Асад, а не опозицията. Те смятат, че Асад ги пази и без него са загубени. Алауити, друзи, християни смятат, че са застрашени. Години наред се работеше върху разделението на хората, което помага да бъдат управлявани по-лесно.
Ето и типичен пример. Спрях на КПП при Дамаск, където се правеше пълна проверка на хората, които влизат или излизат от столицата. Беше вечер, войникът ме помоли да пусна дългите светлини, за да провери по-добре багажника на колата пред нас. Проверката продължи много дълго. След това войникът дойде при мен, провери ми документите и за секунди ме пусна. Странно ли ви се струва? Причината е една - аз съм алауит. Войникът не ме познава, но ме нарече братовчед. А аз можех да нося и бомби в багажника. Това съзнание е формирано внимателно и в продължение на години. До властта имаха достъп само алауити, какъвто е Асад.
Всички тези неща са предпоставка за революцията от последните две години.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай