Филм за Македония гълта 7000 км

Филм за Македония гълта 7000 км | StandartNews.com

"Македония - последният проект на Коминтерна" е филм от две части на Иван Георгиев и операторите Борис Пинтев и Христо Боев, който bTV ще излъчи днес и другата събота от 22,30 часа.

"Направихме го най-вече заради отговора на въпроса "защо"? Защо сме такива, каквито сме? Защо само в рамките на няколко километра едни и същи хора, събития, процеси, са наричани с различни имена, принадлежат на чужда история, поставят темелите на чужда митология. Заради онази специфична шизофрения, която кара генетичния ни код на Балканите да изпада в диви конвулсии, когато заговорим за история. Защото историята на държавата Македония е дълбоко свързана с не толкова далечното минало на България и това е широко неизвестно. Защото историята на държавата Македония, на македонските нация и език, са всъщност част от българската история и има съвсем конкретни доказателства и примери за това, който просто са прибрани някъде в архивите, музеите, библиотеките или спомените на хората", казва Иван. Двете серии са равни на 6 месеца труд, около 7000 километра на територията на 5 държави, хиляди страници документи, един кашон книги, часове архивен видеоматериал, стотици архивни снимки.

"Отне ни години - не толкова заради изучаването на фактологията, а най-вече заради изграждането на познанства и приятелства с хора в България и зад граница. Има истории, чакали 70 години да бъдат разказани на висок глас. Подготовката изискваше да пренебрегна близките си, да паля колата и да намирам малцината останали живи свидетели, захвърлени някъде от центробежните сили на тази бурна епоха. Да прекарам време с тях, да ги изслушам, да им съчувствам, но най-вече да ги разбера", пояснява телевизионерът.

Филмът е фокусиран върху конкретни исторически събития и политически процеси. "Разказ за това как политиката буквално влиза в домовете на хората. За това как политици, с ръце, изцапани от техните си собствени 30 сребърника, могат да бръкнат дори там, където пазим родовата си памет. Там, където богобоязливо крием причините да оцеляваме като народ. А това неизменно поражда трагедии, които хващат за гърлото. Когато на партийно събрание на хиляди километри от тук някой реши да прокара бодлива тел през домовете на хората, често между кръвни братя и сестри, едва ли има здраво мислещ човек, който да остане безразличен", категоричен е Иван.

Във филма важна роля заема и Владимир Талев, синът на великия ни автор. "Свърза ни неговият племенник, Климент Талев, който живее в София. Историята на Талев, роден в Прилеп, все още е слабо известна. Той не приема партийната разпоредба и отказва да повярва и пропагандира идеята за съществуването на отделни македонска нация и език. Отказва да се нарече "македонец". Заради това без съд и присъда лежи в централния софийски затвор. След това е изпратен в един от "лагерите на смъртта". Изселен е за 4 години в Луковит с цялото си семейство, където му е отказвана работа.

Семейството на Иван Георгиев, който е от Благоевград, е свързано с освободителните борби в Пиринския край. "При това - с кръв. Прапрадядо ми е участник в аферата "Мис Стоун", по-късно е убит. Днес в република Македония смятат участниците в тези събития за македонци, докато за мен са един от искрените поводи за гордост като българин". Като познато лице от екрана, често се случва да спират Иван на улицата. "Хората говорят все по-малко. Заради абдикацията на държавата от основните й социални функции, те постоянно виждат в медиите неин заместител в естественото си търсене на сигурност и справедливост", категоричен е журналистът.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай