Вече започнаха сериозните критики срещу поредицата от промени в Закона за движение по пътищата с цел намаляване на катастрофите.
"Промените са много общи, не позволяват без допълнителна регламентация да заработят. В закона е предвидена такава възможност, иначе на всеки от нас е станало ясно какво представлява технологията или как работи - заснема се определен автомобил на дадена точка и след определено време този автомобил, когато се появи на втората точка, се смята автоматично за колко време е изминал разстоянието.
Ще възникнат много начини и способи за хитруване, които ще затрудняват движението. Рано или късно хората ще научат къде точно са точките", каза адвокат Росен Рашков в студиото на "България сутрин".
"Тази система в цяла Европа е отречена вече, че не е ефективна и че води до непропорционални наказания. Засега у нас уредбата е много обща, няма конкретизация, тепърва предстои да конкретизират точно как ще се изчислява. Камерите не са готови, защото те трябва да минат стандартизация. Това ще отнеме време, в момента технически не е възможно да заработи, може би в рамките на 6 месеца и една година. Това е много остарял способ, не знам на каква база някой в България е решил, че у нас ще е работещ", допълни Рашков в ефира на Bulgaria ON AIR.
"Съдебната система ще се натовари много, защото това не е възприето у нас като модел, няма предвидимост, няма обществено доверие към тази система. В първата една година ще има огромен проблем от обжалвания, защото няма да има и съдебна практика. Част от промените са добри, но други будят недоумение. Най-вече тази промяна, която предвижда, че ГТП ще може да бъде преминаван, ако глобите бъдат заплатени. Това влиза в много сериозна колизия с Конституцията и правото на ЕС", поясни адвокатът.
"Държавата с тази зле работеща администрация, която издържаме и не може да си събере глобите, изглежда, че тя си създава допълнителен способ. Тя разполага с НАП, ЧСИ... Това, че тя има проблем и не може да си организира служителите и администрацията, не означава, че има право да си създава допълнителен метод. Целта на тези прегледи е да бъде повишена безопасността и да се опазва околната среда. Никъде не е разписано, че целта на тези прегледи е държавата да събира глоби", подчерта той.
Юристът очаква наредбата да бъде атакувана в КС и не очаква тя "да оцелее".
"Не са само тези промени спорни. Това с небрандираните автомобили - полицията да се превръща в криещи се като диверсанти. Целта на тази регулация основно е превенция, присъствието на брандирани автомобили, подписвам с двете си ръце, ще доведе до изключително високо ниво на превенция", категоричен е адвокат Росен Рашков
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com