230 хил. души не искат да плащат здравни вноски

Специализираната болница по онкология има нов директор

230 хил. души не искат да плащат здравни вноски | StandartNews.com

София. 1 милион български граждани са пребиваващи в чужбина, 450 000 са социално слабите, около 230 000 са тези, които могат, но не са мотивирани да плащат здравноосигурителните си вноски. Това заяви министърът на здравеопазването Таня Андреева при изслушването й на заседание на Комисията по здравеопазване.

По думите й качеството на медицинската услуга, освен с доброто отношение и компетентността на кадрите, е много силно зависимо и от финансирането.

Необходимо е разработване на ясни правила, при които лечебните заведения да сключват договори с НЗОК за ползване на обществен ресурс, отбеляза Андреева.

Национална стратегия за здравеопазването за следващия програмен период на Европейската комисия беше доста закъсняла, подчерта Андреева.

 „Стратегията е необходима, за да спре хаотичното действие на парче в сферата на здравеопазването. Документът беше представен за обсъждане на заседание на обществен съвет към министерството", каза министърът. „Водили сме няколко разговори със Световната банка", отбеляза министърът.

До средата на 2014 г. ще бъде готов регистър на диабетно болните, поясни здравният министър.

„Изработването на регистри изисква събиране на много данни. Има експертна група, която работи. Събира се информацията. Имаме почти на финала подписани споразумения с норвежкия финансов механизъм за финансиране на създаването на регистъра, защото в МЗ няма разписан бюджет за регистри", обясни Андреева.

Реконструкция на всички психиатрични клиники и увеличаване на заплащането с 20% на работещите в психиатричната помощ ще се случи през следващата година, обясни Андреева.

Десислава Атанасова заяви, че за сто дни управлението на Министерството на здравеопазването може да се характеризира с това, че са били уволнени професионалисти от министерството и от лечебни заведения. 

„Разработва се концепция за спешната помощ. Прави се карта за спешната помощ. Направили сме част от калкулациите. Целият ресурс за добрата организация на спешната помощ ще се случи още през 2014 г.", заяви министър Таня Андреева.

Министърът посочи, че се работи върху предложения за промени в над осем закона. „За сто дни са отворени доста закони и наредби", каза тя.

Тя обясни, че има опасност държавата да бъде осъдена на неустойка от 4 млн. евро за прекратен неизгоден договор за апаратура в болница „Св. Екатерина". 

Наскоро се запознах с този казус лично от директора на болницата проф. Генчо Начев, заяви Андреева. Тя обясни, че договорът за апаратурата е сключен между тогавашното ръководство на болницата и фирма.

„По данъчна декларация, стойността на апаратурата е 750 000 евро, а договорът е предвиждал болницата да плаща 60 000 евро месечен наем. Новото ръководство преценява, че договорът е неизгоден и го прекратява. Договорът е бил сключен без процедура по Закона за обществените поръчки", посочи Андреева.

„В момента в Касационния съд е внесена жалба от фирмата, която иска около 4 млн. евро неустойки, за времето, за което болницата е прекратила договора. Притеснени сме, защото това е много сериозен ресурс и това би влошило силно финансовото състояние на болницата", отбеляза здравният министър.

Андреева обяви, че е проведен конкурс за избор на нов директор на Специализираната болница по онкология в София. Има нов директор, все още не съм подписала заповедта за назначаване. Директорът не е човек от болницатакатегорична бе тя пред журналисти в парламента.

Министърът не уточни името на новия директор, тъй като още не е подписана заповедта за назначаването му.
„Проверката в болницата приключи. Получих доклада. Има редица нарушения. Най-сериозните са по смисъла на Кодекса на труда. Там е имало проверка и на Инспекцията по труда.

Установени са нарушения и са издадени препоръки да бъдат коригирани. Не е имало повторна проверка и все още се откриват такива нарушения. Най-смущаващи са нарушенията по Закона за обществените поръчки. Има договори, които са провеждани, без да са провеждани процедури. Има договори, при които предметът на дейност е разделен на по-малки поръчки с оглед процедурите да бъдат заобиколени.

Има доста дублиране на трудови и граждански договори, т.е. служител, който има трудов договор, за същата дейност има и граждански договор. Там нещата се оказаха много по-сериозни, отколкото аз очаквах", каза здравният министър.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай