Люта чушка и чесън са ин и ян на Корея

Люта чушка и чесън са ин и ян на Корея | StandartNews.com

Поглъщат малки живи октоподчета за здраве

Туршията "кимчи" е емблема на страната, задължително се прави от жени

Изкушавам се да опиша корейската кухня с няколко думи - лютиво, горещо и червено, получено от ориз, месо и зеленчуци. Но от тези вкусове и продукти се изгражда най-ярката и пъстра кухня в света. За тамошните хора храната е не само средство за оцеляване, а "ки" - виталност, енергия, национална идентичност.

Типичната корейска трапеза се състои от купичка ориз, супа, зеленчуци или риба, соево сирене тофу, ястие от месо и задължителното "кимчи". Всяко ястие може да придобие типично корейски вкус, ако към него се предложи специален сос. Той се приготвя от ситно нарязан пресен лук, счукан чесън, сусам, сусамово олио, едро смлян лютив червен пипер и соев сос. Световноизвестната туршия "кимчи" и кралската кухня от времето на династията Чосон са обявени за национално богатство в "Страната на утринната свежест".

Традиционната корейска кухня е обект на цялостна държавна стратегия за популяризирането й в световен мащаб. Всички усилия са насочени в разработването на най-успешния кулинарен модел, който да обобщи есенцията на хилядолетните традиции и да се наложи като емблема на страната. Събирателният образ на този модел, който отговаря на критериите за автентичност, традиционализъм и уникален вкус, е именно "кимчи" - лютивата червеникава туршия от ситно нарязано на ленти китайско зеле.

За корейците това е "хармонията между човека и небето", "единството на ин и ян", че в него е въплътена "хилядолетната мъдрост на нацията". Без кимчи корейците не сядат на масата. Много пъти са ме гощавали с "кимчи", последния път буркан ми отвори известната руска народна лечителка с корейски произход Людмила Ким. Екстрасенската твърди, че "кимчи" е изключително полезна за здравето, особено през зимата. Предпазва от вирусни заболявания и дава енергия.

Полезна е при настинка, както и за профилактика. Людмила Ким обясни, че корейците идентифицират с "кимчи" характера си: люти, темпераментни азиатци. Исторически са документирани над 170 вида "кимчи", но най-популярното е от истинското китайско зеле. "Кимчи" може да се приготви от краставици или от всеки друг зеленчук. Този корейски специалитет се изнася в 30 страни и е на път да стане световноизвестен като пицата или спагетите. В негова чест в Корея се организират фестивали. Избран е за официално ястие на много световни събития, като олимпийските игри в Сеул например.

Тайната е в подправките - предварително накиснатото в солен разтвор китайско зеле се пълни със смес от червен пипер, чесън, пресен лук и рибен сос. Корея е най-големият консуматор на чесън в света. Заедно с червения лютив пипер той е сред неизменните подправки на всяко ястие. Потвърждение на хилядолетното присъствие на зеленчука в кулинарните обичаи на страната може да бъде открито в мита за основателя на корейската нация Тангун. Синът на Небесния бог Хуанунг слязъл на земята, за да управлява Корейския полуостров. Веднъж при него дошли мечка и тигър, които го помолили да ги превърне в хора. Той им поставил условие да живеят 100 дни в пещера без да виждат слънчевата светлина и да се хранят само с чесън и див пелин.

Тигърът не издържал и напуснал пещерата, но мечката изчакала търпеливо и се превърнала в красива девойка. От нейната връзка с Хуанунг се родил Тангун, който по-късно основал първото кралство на Корейския полуостров. Не по-малко важна е и символиката на червената люта чушка - в корейския фолклор тя олицетворява мъжкото начало и мъжката сексуална енергия.

При раждането на момче - най-желаната рожба в традиционна Корея, на вратата на къщата се поставя люта чушка. И така от смесването на тези две подправки според законите на ин и ян - магично и хармонично - мъжкото и женското начало се обединяват и се създава неповторимият лют и остър вкус на "кимчи". Процесът продължава в сложна процедура, която е изпитание за кулинарните умения на всички жени от семейството. В Корея мъж рядко влиза в кухнята. на женските ръце се приписва мистична сила.

Корейците вярват, че когато всичко се намачква, омесва и пълни с голи ръце, от тях протича особена енергия, която създава уникалния вкус на кимчи. Смята се, че най-добрите майстори са "старите ръце". Оттам нататък магията се постига с ферментация. В миналото специалитетът се е поставял в големи глинени делви, които били заравяни в земята. Днес за съхранението му се използват специални хладилници.

Храненето в Корея е ритуал - на трапезата се поставят различен брой блюда, които се консумират от всички на масата. Някога броят на поднасяните ястия е бил знак за социалния статус на сътрапезниците.
Най-добрият начин да се почувствате приобщени в корейската култура е да споделите с някого вряла и лютива супа, задушено ястие или месо. Това неизменно води до взаимна размяна на симпатии и привързаност. Важно ястие за корейците, като за всички азиатци, е оризът.

Той се вари така, че да придобие "мекота, блясък и аромат", а зеленчуците - обикновено бланширани, мариновани и пикантно подправени - допълват вкуса му. В миналото по време на бедствия и глад корейците са консумирали основно ечемик, а белият ориз е бил само за най-богатите. Днес корейците се завръщат към здравословните принципи на хранене, като смесват белия полиран ориз с черен или с шарени бобови зърна. Много популярно корейско ястие е "пибимпап" - нарязани на ивици и леко запържени зеленчуци върху ориз с яйца на очи, задушени лентички от телешко месо и специален сос.

Целият ансамбъл се поднася красиво подреден в специален съд, но преди ядене задължително трябва да се разбърка, за да се усети пълноценно вкусът му. "Пибим" означава "разбърквам". "Кимпап" е друго много известно леко корейско ястие, приятно не само на вкус, но и на външен вид. Приготвя се от ориз, различни зеленчуци и месо, които се задушават, нареждат се върху малка рогозка и след това се увиват в листа от водорасли. По красота това ястие превъзхожда всички корейски блюда заради нежния контраст на морковите и краставичките на фона на белия ориз. Мисълта за красотата на всяко ястие е една от спецификите на корейската кухня. Месото се поднася украсено с най-разнообразни цветни зеленчуци.

Пържоли се нарязват на малки хапки и се увиват с различни подправки в пресни зелени листа. Знак за изключителна грижовност и нежност е любимият човек да те захрани с най-голямата хапка. Водите около Корейския полуостров изобилстват от морски дарове. Най-колоритната гледка в крайбрежните райони са стотиците нанизани октоподчета и калмари, които се сушат на слънцето. Те са чудесно мезе за бира и местната оризова ракия "соджу".

В Корея морските дарове често се консумират и сурови. Напоследък яденето на сурова риба се превръща в култ - тя трябва да е съвсем прясна, а според корейските изисквания за вкус - и леко жилава. Поглъщането на живи малки октоподчета се слави като изключително здравословно, но изисква определена техника. Независимо какво ядете в Корея, винаги го комбинирайте с варен ориз, който неутрализира лютото и специфичните подправки в сосовете. И не забрявайте да си пийвате от оризова ракия "соджу" за доброто Ви настроение!

Мани чабсъсийо!
/Добър апетит/

РЕЦЕПТИ

Кимчи

Китайско зеле, около 1,2 кг, 50-150 г ряпа, най-добре японска /дългата/, 3-5 скилидки чесън, 5-10 г джинджифил, 10-30 г лют червен пипер, 1-2 моркова, 1 лук или праз-лук, 50-100 г целина по желание, корейски рибен сос по желание, 50 г сол, 25 г захар

Китайското зеле се реже на 3-5 см широки парчета, които се слагат в купа на няколко реда и се поръсват със сол. Затискат се с чиния. Оставят се за 12 часа, като веднъж се обръщат. Солта извлича водата от зелето и то става меко. Отделената вода се запазва. Ряпата и морковът се настъргват на ситно, кервизът и лукът се режат на дребно, джинджифилът се настъргва, чесънът се пресова, всичко се обърква с лютия пипер, солта, захарта и рибния сос, който е по желание. Добавя се отделената от зелето вода. Омекналото зеле се измива под течаща вода и се изцежда добре. Обърква се с подправките и се нарежда в буркан. Зелето трябва да е покрито с течност. Бурканът се затваря, но не плътно. Оставя се 1-2 дни на стайна температура, след това се слага в хладилник, където може да се съхранява 1-2 седмици.

Корейска пилешка супа със сусам

Продукти:

1 ч.л. сусамови семена, 8 ч.ч. пилешки бульон (най-добре домашен), 2 с.л. чесън, фино нарязан, 2 с. л. джинджифил, фино настърган, ? ч.ч. ориз, 1 с.л. соев сос, 1 ч. л. сусамово олио, 1-2 ч. л. люта чили паста, 1 ч.ч. накъсано сварено пилешко, 2 глави зелен лук, фино нарязан

Приготвяне:

Препечете сусамовите семена в сух тиган на умерено-силен огън, като разклащате непрекъснато до леко покафеняване за около 1 мин. В голяма тенджера смесете пилешкия бульон, чесъна и джинджифила и оставете да заври на силен огън. Прибавете ориза, намалете котлона до умерено слаб и варете така до омекване на ориза - 12-15 мин. Прибавете соевия сос и сусамовото олио, след това чили пастата на вкус.
Прибавете пилешкото и оставете да се стопли.
Насипете в индивидуални купички и украсете със зелен лук и заделените сусамови семена.

Свинско по корейски

Продукти:

500 г свинско месо, 1 голяма глава кромид лук,
1 с. л. захар, 2 с. л. зехтин, 2 дафинови листа, 5 с. л. соев сос, сол, смлян черен пипер

Приготвяне:

Свинското се реже на кубчета като за шишчета. Отгоре се нарязва лук (не е задължително), поръсва се със захар и дафинови листа. Овкусява се със соев сос (може повече от 5 с. л.) и черен пипер. Месото се разбърква добре. Прехвърля се в огнеупорна тава. Фурната се загрява на 200 С. Свинското по корейски се пече 40 минути.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай