Джон Кенеди – жертва на куршум от ревност

Бащата на килъра Осуалд бил инструктор на Джаки, конспиратори замесват и ЦРУ

Джон Кенеди – жертва на куршум от ревност | StandartNews.com

"Убийството на ХХ век" - 60 години след смъртоносните изстрели в Далас, отнели живота на 35-ия президент на САЩ, теориите и версиите за това кой е извършителят са едва ли не повече от звездите в небето.

И до днес официалният убиец на Джон Ф. Кенеди е Лий Харви Осуалд, бивш военен, служил няколко години във военноморските сили на САЩ. По време на покушението той е бил на 24 години. Осуалд се интересувал от идеите на марксизма и дори е живял няколко години в Съветския съюз.

И все пак: възможно ли е един-единствен човек да планира и извърши убийството на президента на САЩ?

  • 1.Докладът на комисията "Уорън"

„Седмица след атентата президентът Линдън Джонсън възлага на специална комисия под ръководството на върховния съдия Ърл Уорън да разследва случая. През 1964 г. комисията излиза със заключението, че покушението е дело на един извършител - Лий Харви Осуалд, който няколко седмици преди фаталния 22 ноември 1963 започнал работа в един склад за учебници в Далас. Именно от там били произведени изстрелите срещу президента Кенеди, а в помещението следователите открили три празни гилзи и оръжието на престъплението с пръстовите отпечатъци на Осуалд върху него. Освен това той отговарял на описанието на очевидци, които го забелязали на един от прозорците на сградата.

  • 2. Убийството в затвора

Има редица аргументи срещу версията, че Осуалд е действал сам. Така например, той не само не е признал престъплението, но дори е отричал да го е извършил. Следователите обаче така и не успели да го разпитат подробно, защото при прехвърлянето му в затвора е застрелян от мъж на име Джак Руби - на публично място и пред камерите на редица телевизии. Малко след това Осуалд умира в болницата от раните си.

  • 3. Вторият стрелец

В официален доклад от ФБР се посочва, че в покушението срещу президента освен Лий Харви Осуалд е имало и втори стрелец. Теорията се базира на твърдения на човек, който е ключов член на неонацистка организация - Орен Фентън Потито. Потито е казал на тайна вечеря, че маршрутът на движение на Кенеди в Далас е бил известен на само две организации - секретните служби и полицията в Далас. Член на кубинска организация обаче, какъвто бил и Осуалд, помогнал информацията да стигне до официалния убиец. А според Потито в доклада на патолога за смъртта на Кенеди било записано, че първият куршум, улучил президента, е влязъл през гърлото, под адамовата ябълка, което не е възможно да стане от позицията на Осуалд.

Само минута и половина след като проехтяват изстрелите, полицай вече е в склада за учебници. Но той нито е превъзбуден, нито е запъхтян. Няколко свидетели на атентата твърдят, че са чули изстрели от противоположната страна - от малко затревено възвишение. Имало ли е зад него втори стрелец? Един от най-известните митове около покушението е, че никой не може да изстреля три патрона за 6.75 секунди. Тоест, трябва да е имало и друг стрелец, освен Осуалд. Комисията Уорън, която събира данните по делото, доказва, че добър стрелец може да направи същото за 4.6 секунди, а по-късно разследване на CBS показва, че 11 стрелци могат да се справят за 5.6 секунди. Освен това, за опитен стрелец цел като президента, който се вози в открит автомобил, мишената е много лесна. Оусалд е бил такъв стрелец и вероятно е бил в състояние да улучи същата цел на 200 метра, а в момента на стрелбата Кенеди е бил на 80 метра в най-далечната точка.

  • 4. "Блуждаещият" куршум

Вторият изстрел на Осуалд не само е засегнал гърлото на президента Кенеди, но е нанесъл и няколко рани на губернатора на Тексас Джон Конъли, който е седял на предната седалка - пред Джон Кенеди. Критиците не вярват в съществуването на някакъв "блуждаещ куршум", който на няколко пъти е променил траекторията си. Междувременно нови детайли могат да обяснят пътя на този проектил: преди се приемаше, че президентът Кенеди и губернаторът Конъли са седели на еднаква височина в колата. По-новите данни обаче говорят за това, че Конъли е седял на допълнителна седалка, която е била на 5 сантиметра по-ниско от седалката на Кенеди. Освен това той се бил обърнал точно в момента на изстрела. Ако вземем всичко това предвид, то вторият изстрел на Осуалд наистина би могъл да нанесе въпросните поражения на губернатора на Тексас.

  • 5. Американската мафия

Една от най-упорито натрапваните версии е, че Кенеди е убит от американската мафия. Причината - семейството на покойния президент, преди той да победи Ричард Никсън на изборите, дълго време поддържа съмнителни връзки с американската мафия. Джоузеф Кенеди, баща на държавния глава, сътрудничил със Сам Джанкана - кръстник на мафията в Чикаго, в незаконната търговия с алкохол по време на Сухия режим. Според експертите по въпроса участието на мафията в убийството на Кенеди е твърде възможно, тъй като организираната престъпност, която по онова време се финансирала главно от казината в Куба, била много сърдита на Кенеди, че не е успял да елиминира Фидел Кастро. След като сваля диктатурата на Батиста, кубинският революционер слага край на икономиката, основана на хазарта, на острова, като затваря една след друга дойните крави на американската мафия.

  • 6. Има ли пръст ЦРУ?

В известния си полемичен филм от 1991 г., озаглавен просто "Джей Еф Кей", Оливър Стоун поставя на преден план възможността ЦРУ, основната американска разузнавателна агенция, да е организирала подмолно елиминирането на Кенеди. Режисьорът не е единственият, който твърди това. Джин Гарисън, прокурор от Ню Орлиънс, който водил дълго контраразследване за убийството на Кенеди през 60-те години на миналия век, смята, че антикомунистически служители на ЦРУ са изиграли някаква роля. Целта им е била да елиминират президента, който дал да се разбере, че смята постепенно да изтегли американските войски от Виетнам, където конфликтът се задълбочавал, но ЦРУ смятало, че американските интереси са поставени на карта там. През 2007 г. излиза автобиографичната книга на бившия агент на ЦРУ Ховард Хънт, в която авторът твърди, че организатор на убийството е вицепрезидентът Линдън Джонсън, а непосредствени изпълнители са били агенти на управлението.

  • 7. Косвена жертва

Според бившия агент от МОСАД Виктор Островски цел на покушението бил не Кенеди, а губернатора на Тексас Джон Конъли. Съгласно теорията му мафията искала да превземе нефтения бизнес в щата, на което губернаторът се опълчил. Снайперистите взели на прицел Конъли, но във фаталния момент на изстрела Кенеди застанал на пътя на куршумите.

  • 8. Джаки в ролята на зъл гений

Една от най-невероятните версии за убийството е тази, в чиято основа е поставена неговата съпруга Джаки. Тази версия се основава на информацията за лабилната и лесно манипулируема психика на първата дама. Не е тайна, че през съвместния си живот с Джон тя е насъбрала достатъчно гняв и рани от многобройните му изневери и предателства. Изследвания, направени по единственото автентично видео на репортера Запрудер, присъствал в деня на покушението и документирал посещението на Кенеди в Далас, показват нещо интригуващо. Когато Кенеди е уцелен в главата, тялото му пада назад, а не напред. Но автомобилът, в който се вози той, се намира след сградата, откъдето се предполага, че Осуалд стреля. Следователно Кенеди трябва да е улучен отзад. Тогава защо тялото и главата му се отблъскват назад, като би трябвало да паднат напред? Според конспирациите това е така, защото фаталният удар в главата идва от седящата до него Джаки. Привържениците на тази теория отбелязват и още един любопитен момент. След първия изстрел Джаки се изправя над него, но не за да му помогне, а за да го простреля. Затова свидетелства и медицински доклад, твърдящ, че раната от куршума в главата на президента е прекалено голяма за изстрел, произведен от мястото, на което е бил Осуалд. Във видеото на Запрудер някои се кълнат, че виждат нещо метално, напомнящо пистолет, да проблясва в ръката на Джаки. Хипотезата, че първата дама е палачът на президента се засилва и от разкритието, че бащата на Осуалд е бил инструктор по конна езда на Джаки в детските години. Така пред нас изникват въпросите: Дали тя не е познавала от години Лий Харви? И дали именно ЦРУ не е организацията, която я е натоварила със задачата да убие президента, свързвайки се с него? Въпроси, които смущават, и чиито отговори остават все така неизяснени и до днес...

  • 9. 2039 г. - часът на истината

Но, каквито и теории да битуват относно смъртта на 35-ият президент на САЩ, истината може би ще излезе наяве чак в 2039 г. когато изтича давностният срок на Националното управление на архивите и документацията на щатите. Макар, че през 1992 г. Конгресът на САЩ приема "Акт за материалите за убийството на Дж. Кенеди", който има силата на закон, много документи все още за засекретени с мотива, че са свързани с националната сигурност. През 2017 г. под натиска на президента Доналд Тръмп бяха публикувани над 3800 поредни данни, имащи връзка със случая. За последно преди две години Националното управление на архивите публикува новата порция трохички - близо 1500 документа, свързани с покушението, видяха бял свят, но и те не отговарят категорично на куп въпроси задавани от любителите на конспирации.

 

 

 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай