Отслабването на рублата е дало тласък на „копаенето“ на крипто в Русия

Освен това се наблюдава преливане на китайски миньори от САЩ

Отслабването на рублата е дало тласък на „копаенето“ на крипто в Русия | StandartNews.com

Операторите на „минни“ центрове за данни започнаха да наблюдават увеличение на търсенето на техните услуги на фона на активното отслабване на рублата. Ниският обменен курс на националната валута на фона на стабилния биткойн дава възможност за намаляване на разходите. Освен това американските власти затегнаха изискванията към миньорите, поради което китайските миньори на криптовалути, работещи в Америка, се втурнаха към Русия. Но най-големият рисков фактор тук е липсата на ясна правна рамка за миньорите, пише "Комерсант".

В Русия търсенето на оборудване за добив в специализирани центрове за данни е нараснало неимоверно: операторът BitRiver (над 350 MW капацитет) съобщи, че през първата половина на 2023 г. обемът на поръчките се е удвоил на годишна база; BitCluster (60 MW) "получава ежедневни заявки" за разполагане на оборудване за 10, 20, 30 MW. Руският пазар просто не е готов да посрещне такова търсене: операторите просто нямат време да разпределят капацитет и да изграждат нови центрове за данни за добив, а големите клиенти просто трябва да чакат. При такова търсене пазарът би могъл да се разрасне многократно, но при липсата на наличен капацитет няма накъде да се развива, заяви операторът BWC UG (над 100 MW капацитет).

В началото на годината обемът на промишления добив в Русия е бил 1,2 GW, а до края на годината може да нарасне до 1,7 GW, изчислява BitRiver. До края на третото тримесечие търсенето може да надхвърли предлагането със 70-100 MW. Днес общият капацитет на миньорите в Русия е повече от 40 Ехеш/сек или 10% от световния показател - в страната ежедневно се добиват около 100 биткойна. Растежът на индустрията се подхранва от спада на рублата, чиято стойност е спаднала с 40% от началото на годината, а само от началото на август е загубила 10%. Ако преди година цената на биткойна в Русия беше 15 хил. долара, сега тя се е сринала до 10-12 хил. долара, докато цената на биткойна е стабилна на 30 хил. долара. Заплатите на служителите и тарифите за електроенергия растат по-бавно, отколкото пада рублата.

Освен това се наблюдава преливане на китайски миньори от САЩ. Това се дължи на редица вътрешноамерикански фактори: повишаването на тарифите за електроенергия, повишаването на лихвените проценти по кредитите, по-строгата политика спрямо криптовалутната индустрия като цяло и минната индустрия в частност, както и влошаването на отношенията между Вашингтон и Пекин. От друга страна, дейността в Русия също крие много рискове, свързани с липсата на ясна регулация: руските власти теоретично биха могли да изискат цялата добита криптовалута да бъде продадена на една от централизираните платформи, което може да бъде определено като токсично под натиска на санкциите. По същата причина ситуацията с доставките на високотехнологично оборудване остава непредсказуема.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай