Българска фирма разработи космическа оранжерия. Горещо от министър Стойчева

Преговаряме с фирмата на Мъск SpaceX за обучение на наши астронавти

Българска фирма разработи космическа оранжерия. Горещо от министър Стойчева | StandartNews.com

България и САЩ могат да си сътрудничат в областта на космическите технологии. Това заяви министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева на среща със заместник-директора „Международни отношения“ на НАСА Нийл Нюман, съобщиха от Министерството на иновациите и растежа (МИР).

Стойчева е част от българската делегация, водена от вицепремиера и министър на външните работи Мария Габриел, която ще участва във Втората сесия на Стратегическия диалог между Република България и САЩ, която започва в понеделник във Вашингтон.

На срещата с Нюман, на която участва и зам.-министърът на иновациите и растежа проф. Георги Ангелов, бяха обсъдени въпроси от взаимен интерес в областта на мирното изучаване на космоса. Беше представена програмата „Артемис“ на НАСА за изследване на Луната, Марс, комети и астероиди, включително споразумението Artemis Accords, дефиниращо основните принципи за глобално сътрудничество в космоса, посочиха от МИР.

„Стратегическа цел на България е да увеличи участието си в Европейската космическа агенция. Страната ни устойчиво надгражда вноската си по Плана за европейска кооперираща държава и се стреми към асоциирано членство“, каза на срещата министър Стойчева.

Над 40 български проекта в областта на космическите технологии са финансирани по линия на Европейската космическа агенция, като са участвали над 130 български фирми и научни организации. Сред проектите са прибор, който участва на международен спътник за измерване на радиацията в орбита около Марс, апаратура за предоставяне на информация на борда на спътника Екзо Марс, както и космическа оранжерия, която ще пресъздава специфичните условия на околната среда за отглеждане на растения в космически условия.

Министър Стойчева се срещна и със старши директор „Продажби“ Стефани Беднарек в SpaceX.

Те обсъдиха възможности за включване на България в международната програма на компанията за подготовка и обучение на астронавти, както и възможности за финансиране на космически проекти.

Проведена бе среща и с Алън Томпсън, вицепрезидент на Intel за САЩ и Канада, отговарящ за правителствени отношения и Джордан Хаас, директор за правителствени отношения търговия и международни цифрови политики на компанията.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай