Турция на път към международна изолация

Турция на път към международна изолация | StandartNews.com

Анкара. За пореден ден Турция е във фокуса на медиите и правителствата по света. В петък страната практически попадна в международна изолация, след като Германия блокира преговорите за членството на страната в Европейския съюз. В същото време съд в Анкара остави 18 души в ареста след масово задържане на членове на леви групировки преди дни.

Една от партиите в държавата пък оповести своя статистика, според която от началото на протестите са убити четирима души и са ранени близо 8 хиляди. Противоречиви реакции предизвика и законопроект, който предвижда сюнетчийството – традиционната процедура по обрязване, вече да се извършва само от лекари.

Замразено еврочленство

Досегашните дипломатически критики от чужди държави към ставащото в Турция и действията на Реджеп Тайип Ердоган спрямо протестиращите прерастна в реална изолация, след като Германия блокира преговорите по следващата глава за членството на страната в ЕС. Впоследсдтвие турският министър по европейските въпроси Егемен Багиш обвини германския канцлер Ангела Меркел, че използва турската тема в предизборната си кампания. Анкара планира да привика германския посланик в турската столица, след като турския посланик в Берлин беше привикан на разговор с Меркел.

Арести, съдебни дела и жертви

В петък прокуратурата в Анкара разпита 25 души, задържани в Анкара по време на масовите протести по обвинения за тяхното организиране и за участието в насилствени действия и ги изпрати в съда. Съдът остави за постоянно в ареста 18 души и освободи останалите 7. Задържането им стана при операция на силите за сигурност в Анкара на 18 юни едновременно на 26 различни адреса. Тогава бяха арестувани десетки членове на крайно левите Марксистко-ленинска комунистическа партия (MLKP) и в Социалистическата платформа на угнетените (ESP). Възможно е оставените в ареста да бъдат осъдени на по няколко години затвор за „принадлежност към терористична организация" и „унищожаване на публична собственост".

Общо от началото на протестите в ареста са влезли за кратко няколкостотин души.

Опозиционната Народнорепубликанска партия пък разпространи собствена статистика, според която за този период са убити четирима души и са ранени над 8000, от които 51 души – тежко. Партията внесе предложение за издигане на паметник на пострадалите при демонстрациите в парка Гези до площад „Таксим".

Противоречиви реакции предизвика и нов пакет законопроекти в областта на здравеопазването, който предвижда сюнетите да се извършват само от лекари. Тази мярка би трябвало да влезе в сила, когато изтичат разрешителните на сюнетчиите. Промените предвиждат и промени за принципът на съгласие за донорство – ако няма изрично несъгласие, органите ще се ползват за трансплантации.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай