Въвеждат облагане на печалбите от страните, които са данъчен рай за бизнеса
В бюджета на Русия ще се влеят милиарди
Президентът на Русия Владимир Путин подписа миналата седмица така наречения антиофшорен закон, който задължава частните и юридическите данъкоплатци да информират данъчните власти в страната за участието си в чуждестранни компании. Законът внася изменения в данъчното законодателство на Руската федерация в частта за данъчното облагане на приходите на чуждестранните компании и доходите на чуждестранните организации. Мерките за деофшоризацията на руската икономика ще доведат до вливане в държавния бюджет на стотици милиарди рубли, смятат експерти. Текстът на закона е публикуван на официалния руски сайт за юридическа информации. Преди да го подпише президентът Владимир Путин, документът бе одобрен от Съвета на федерацията.
Как ще работи новият закон?
Той задължава руските налогови резиденти да декларират и печалбите си от компаниите в чужбина. Минималният размер на печалбата, който подлежи на облагане с такси, за 2015 г. ще бъде 50 млн. рубли, през 2016 г. - 30 млн. рубли, а през 2017 г. - 10 млн. рубли.
Подлежащи на този контрол са физически и юридически лица, чието участие в чуждестранни организации съставлява през 2015 г. над 50%, а през 2016 г. - 25% за руските резиденти, в чието съвместно владение се намират над 50% от контролираната чуждестранна организация, като индивидуалният праг е 10%. Същевременно законът определя условията, при изпълнението на които чуждестранната организация не се смята за контролирана.
Документът установява и отговорността за неизплащане и за непълно издължаване на данъчно задължените лица или на контролираните от тях чуждестранни компании. Глобата за подобно нарушение е 20% от размера на неплатения данък, но не по-малко от 100 000 рубли. В случай на непредставени сведения за регистриране като данъчно контролируемо лице или за представяне на недостоверни сведения глобата е 50 000 рубли.
Заместник-председателят на Комитета за икономическа политика на Съвета на федерацията на Русия Сергей Шатиров съобщи по повод закона, "че по използването на офшорките Русия заема едно от първите места в света сред развитите държави". Голяма част от икономиката на Русия в една или друга степен е свързана с офшорните зони. Но използването на тези зони от руския бизнес причинява огромни щети на страната, коментира Сергей Шатиров. Той посочи, че анонимността на владението и управлението на офшорните компании се използва за престъпна дейност, включително за укриване от данъци и за корупция. Реализацията на този закон може да влее в бюджета на Русия допълнително от 150 до 200 милиарда долара от данъчни постъпления.
Експерти твърдят, че през последните години чрез офшорните зони от Русия са изтекли около 2 трилиона долара. Затова деофшоризацията е много важна за осигуряване на националната сигурност на страната, подчертава Шатиров.
Първите данъчни декларации по новия закон ще са задължителни от края на 2016 г. и началото на 2017 г. За да се избегне двойното облагане на лицата и компаниите в друга държава, платените в тази държава данъци при определени обстоятелства ще се вземат предвид в Русия.
2 трилиона долара са изтекли от страната
Деофшоризацията на руската икономика е проблем, който отдавна привлича вниманието на властите и обществото в Русия. През последните 20 години от страната към офшорните зони в чужбина са изтекли близо 2 трилиона долара, изчисляват експертите към Съвета на федерацията на Русия, цитирани от агенция РИА "Новости". В съвета на федерацията през 2013 г. имаше обсъждания, по време на които се очертаха мненията и пътищата за пресичане на изтичането на капитали от Русия и насочването им към офшорните зани. Предлагаха се начини не само за облагане с данъци на руските пари в офшорките, но и за връщането им в Русия. В работата по тази проблематика бяха привлечени няколко министерства от икономическия и от силовия сектор.
Офшорните зони са територии с привлекателни за бизнеса условия поради изключително ниските данъци, опростената регистрация на компаниите и конфиденциалност на финансовите операции и сделки. За разлика от свободните икономически зони, свързани главно с реални сектори на икономиката, офшорките са подходящи места за изгодни финансови операции с високи печалби.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com