Почина най-великият пилот. Чък изпревари звука

Чък Йейгър е един от бойните асове на САЩ по време на Втората световна война

Почина най-великият пилот. Чък изпревари звука | StandartNews.com

Най-великият пилот на всички времена напусна този свят. Американският пилот изтребител Чарлс "Чък" Йейгър  първи в историята преодоля скоростта на звука.

За кончината му съобщи в Twitter неговата съпруга Виктория. Йейгър е починал на 97-годишна възраст. „Казвам с дълбока тъга, че любовта на живота ми, генерал Чък Йегър, почина малко преди 21.00 ч. (4 ч. българско време). Един невероятен живот, добре изживян. Най-великият пилот в Америка, наследството му от сила, приключенски дух и патриотизъм ще се помни винаги", написа съпругата му.

Чък Йейгър е един от бойните асове на САЩ по време на Втората световна война. Известен е с куража и прямота си. Невероятната му слава е заради постиженията му като тестов пилот, които са отворили пътя към успешните космически мисии през 60-те.

Неговите приключения във въздуха, граничещи със смъртта, са се превърнали в легенда заради книгата на Том Улф „The Right Stuff“, както и заради едноименния филм, в който Сам Шепърд влиза в ролята на Йейгър.

Загубата на летеца е от „огромни“ мащаби за американската нация, сподели в Twitter администраторът на NASA Джим Брайдънстин. А астронавтът Скот Кели нарече пилота „истинска легенда“.

Чък е роден в американския щат Западна Вирджиния през 1923 година. Записва се във въздушните сили в началото на Втората световна война и скоро става боен пилот. Кръщава своя P-51 Mustang на приятелката си, която по-късно става негова съпруга – Glamorous Glennis („Бляскавата Гленис“), разказва историята му „Булевард България”. С него той сваля общо 12 германски самолета, а пет от тях стават негови „жертви“ само в една битка. По време на една от мисиите в Европа и той е свален, но оцелява и бяга от Франция в Испания, за да се включи отново във военните действия.

След войната Йейгър продължава кариерата си във въздуха като тестов пилот. Във въздушната база Мърок в Калифорния става част от секретния проект XS-1, имащ за цел да счупи звуковата бариера.

На 14 октомври 1947 Йейгър окончателно влиза в историята. Неговият самолет Bell X-1 се изкачва на 7925 м над калифорнийската пустиня Мохаве и започва прословутото си изстрелване. Нито той, нито авиационните инженери знаят дали самолетът и пилотът ще успеят да издържат на безпрецедентната скорост, която Йейгър се надява да развие. Рискът е голям, но летецът развива невероятните 1126 км/ч на височина от 13 хиляди метра. Така става по-бърз от звука.

След постижението си Йейгър осъществява спокойно кацане на дъното на сухо езеро. Приземяването, което става 14 минути след счупването на звуковата бариера, също е посветено на Гленис. А заради секретността на мисията, постижението му става публично достояние едва година по-късно.

Йейгър споделя, че последно е видял своя скоростомер да показва малко по-ниска скорост от очакваната, но после стрелката е превъртяла. „Бях като ударен от гръм“, пише Чък в своята автобиография от 1985 г. „След целия този стрес, пред себе си имах перфектна магистрала, по която да счупя звуковата бариера“.

Интересното е, че Йейгър е много близо до това да не успее да осъществи полета. Два дни преди събитието пада от коня си и чупи две ребра. Въпреки че болката е неописуема, той превързва тялото си и дори не споменава за инцидента пред авиоинженерите и ръководителите на мисията. Няма силите да затвори с ръка кабината си, но използва хитра техника – саморъчно направено устройство – и влиза в кокпита, затваряйки го с дръжка на метла.

След постигнатия апогей като летец, Йейгър командва бойни ескадрили и участва в 127 бойни мисии по време на Виетнамската война. В началото на 60-те ръководи тренировъчна мисия за пилоти, които да станат астронавти, но американското правителство решава да не „милитаризира“ космоса и прекратява проекта. Въпреки това – няколко души, тренирани от летеца, стават астронавти на NASA.

Чък Йейгър достига до ранг бригадирен генерал през 1997 и отбелязва 50-ата годишнина от историческия си полет като се качва в F-15 и отново преминава звуковата бариера. След това обявява, че слага край на военната си кариера.

През 2016 става сензация в социалните мрежи. Тогава е на 93, но това не му пречи да се включва често в Twitter и да отговаря на въпросите на своите почитатели по ироничен и забавен начин. Попитан какво мисли за Луната, Йейгър казва: „Тя си е там“.

Чък Йейгър и „Бляскавата Гленис“ имат четири деца. Любимата му умира след боледуване от рак през 1990 г. През 2003 г. летецът се жени за Виктория Скот Д’Анджело.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай