Ню Йорк
След години на размирици Балканите са станали един от най-сигурните региони на света, въпреки широкоразпространената корупция и контрабанда. Това се посочва в доклад на Агенцията на ООН за борба с наркотиците и престъпността, предаде АФП.
"Колкото и изненадващо да изглежда това Балканите са една от най-сигурните части на Европа и стереотипът -"рай за гангстерите" вече не е приложим", подчертава ръководителят на агенцията Антонио Мария Коста.
"Порочният кръг на политическа нестабилност, който подхранва престъпността и обратно, който "минира Балканите през 90-те години, е прекъснат", каза той.
Според детайлно проучване на десетина страни - от Хърватия на запад до Молдова на изток, броят на убийствата за 9 години е намалял наполовина, а процентът на кражбите и нападенията е по-нисък от западна Европа. Кражбите на коли например, са десетина пъти по-малко от Великобритания, а количеството оръжия в обръщение е значително по-малък от западните страни на континента.
ООН счита, че условията на сигурността трябва да продължат да се подобряват с продължаващото отваряне на региона към останалата част на Европа. Коста подчертава, че пиковете на престъпност, наблюдавани в миналото, са продукт на посткомунистическия преход и войните в бивша Югославия пред 90-те години, но не показват ендемичен характер. Всъщност даже според това изследване Балканите дори показват слаба уязвимост спрямо престъпността - намалено е социалното неравенство, има слаба раждаемост, а наличието на голям брой млади момчета, което по принцип се смята за предпоставка за развитие на потенциална престъпност, е ограничено заради трудова емиграция.
Регионът остава обаче важен кръстопът за различни видове трафик - на наркотици, на оръжие и на хора, се посочва в доклада. И в тази област обаче ситуацията се подобрява - всички видове престъпност са в упадък в региона", посочва Коста.
Балканите все още си остават "царският път за наркотрафика" на между 80 и 100 тона хероин към Западна Европа годишно. Албанската мафия вече контролира по-малко от европейския пазар /едва 20% спрямо 70% около 2000г, посочва докладът.
Трафикът на хора също е отстъпил - 25 000 жертви годишно, спрямо 120 000 по-рано. Антонио Мария Коста отдава тези факти на по-добра съдебна работа, засилено регионално сътрудничество, които правят организираната престъпност по-рискована и по-малко изгодна за извършителите. Регионът все пак остава в примката на корупцията, на фона на продължаващите връзки между "света на бизнеса, политиката и организираната престъпност", алармира агенцията на ООН. Според изследването все още поне две трети от компаниите в региона трябва да плащат подкупи, за да могат да функционират.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com