Стокколм. Нобеловата награда за физиология и медицина бе присъдена на трима учени, които са открили "GPS системата" на мозъка.
Британските изследовател Джон О'Кийф, Мей-Брит Мозер и Едвард Мозер ще си поделят наградата.
Те са открили как мозъкът знае къде се намираме в момента и как сме в състояние да се придвижваме от едно място на друго.
Техните открития могат да помогнат да се обясни защо пациенти с болест на Алцхаймер не могат да разпознаят своето обкръжение.
Мей-Брит и Едвард Мозер са пионери в изследването на механизмите на мозъка за възпроизвеждане на пространството. Джон О'Кийф е невробиолог, професор в Института по когнитивна невробиология към Юнивърсити колидж в Лондон. Известен е с откриването на клетки в хипокампуса и тяхното времево кодиране.
Лауреатите за Нобеловата награда за физиология или медицина се определят от Кралския Каролински медицинско-хирургичен институт в Стокхолм, Швеция. Отличията се връчват от краля на Швеция на церемония в Стокхолмската концертна зала на 10 декември - в деня на кончината на основателя на Нобеловата награда Алфред Нобел.
Първата Нобелова награда за физиология или медицина е присъдена през 1901 г. на Елим Адолф фон Беринг (Германия) "за работата му върху серумната терапия, специално за прилагането й при дифтерия, с което отваря нов път за медицинската наука и дава на лекарите победоносно средство против болестта и смъртта".
Миналата година Нобеловата награда бе присъдена на Джеймс Ротман, Ранди Шекман и Томас Зюдхоф за открития, засягащи механизмите на регулиране на междуклетъчните взаимодействия. Сред по-известните учени, получили Нобеловата награда за физиология или медицина, са: Иван П. Павлов (Русия - 1904), Роберт Кох (Германия - 1905), Александър Флеминг (Великобритания - 1945).
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com