Напрежение. България тропна с крак на Брюксел

Каква е причината?

Напрежение. България тропна с крак на Брюксел | StandartNews.com

Брюксел е подложен на засилващ се натиск да отложи и отслаби регламент за ограничаване на обезлесяването, като правителствата на 11 държави, сред които и България, настояват за промени, пише Ройтерс, като се позова на документ, подписан от недоволните страни. 

Брюксел разработи първата в света политика, която има за цел да сложи край на 10-процентния дял, който ЕС има в обезлесяването в глобален мащаб заради потреблението на вносна соя, говеждо месо, палмово масло и други продукти. Тази политика обаче се превърна в спорен елемент от европейския зелен дневен ред.

ЕС вече отложи влизането в сила на новия регламент за декември 2025 г. Причина за едногодишното забавяне бяха исканията на някои европейски търговски партньори, сред които Бразилия и САЩ, да се намалят правилата за отчетност.

Миналата седмица Европейската комисия заяви, че ще отмени най-строгите проверки за повечето държави.

Австрия и Люксембург застанаха начело на група от 11 държави членки на ЕС, включително и България, които настояват за още по-голямо опростяване на правилата и за ново отлагане на датата за влизане в сила на регламента. Документът е подписан и от Хърватия, Чехия, Финландия, Италия, Латвия, Португалия, Румъния и Словения.

"Изискванията, наложени на земеделските и горските стопани, остават големи, ако не и невъзможни за изпълнение. Те са несъразмерни с целта на регламента", заявяват 11-те държави в документ, който ще бъде обсъден днес в Брюксел от министрите на земеделието на ЕС, предава bTV.

Съгласно новите правила на юридическите лица, които предлагат на европейския пазар соя, говеждо месо, палмово масло, какао, кафе и други стоки, ще трябва да представят декларации за надлежна проверка, доказващи, че предлаганите продукти не са допринесли за обезлесяването.

Изискванията за надлежна проверка ще се прилагат и за износа от ЕС. Това поражда у някои страни членки притеснения, свързани с вътрешното производство на тези продукти. При неспазване на изискванията юридическите лица могат да бъдат глобявани със суми, чийто размер достига до 4% от оборота им в ЕС.

11 държави предлагат изменения, включително създаването на нов клас държави, за които се смята, че създават много малък рискът от обезлесяване. Продуктите от тези страни следва да бъдат освободени от митнически проверки и от изискванията за проследяване на произход.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай
17 Коментара
taraleg
преди 1 месец

Пълен ФАРС за западните потребители на БГ леса. Позор !

Откажи
Niki
преди 1 месец

Gowedata ot Ewrogeiowete w EU se zanimawat s PROSTASCHTINA dokato Milioni Hora GLADUWAT !!! Wajnoto za tezi lajci ot tazi Media sa oporkite na Lizeto MAGNITSKI! Tam e tiahnata Prestapna Hranilka!

Откажи
Един българин
преди 1 месец

Аз нищо не разбрах

Откажи
Ал.Алексиев
преди 1 месец

И аз не разбрах какво е това обеззеляване !?!

Откажи
Largo
преди 1 месец

Кое не харесват , че евросъюза иска да запази горите а българина да ги ос.е.р.е , браво бе много хубаво българска простотия

Откажи
Мария
преди 1 месец

Точно, изякоха горите, 35 години се сече и изнася. В чий ръце са горите, на каква цена са дадени, за подпирачка на изборите. Свлачища, наводнения, а водата не стига и се вдига. Резултат от обезлесяването. Стига!

Откажи
Силвия
преди 1 месец

Точно!Никой не мисли за пострадалите хора и за бъдещето на децата ни!

Откажи
Strong
преди 1 месец

Като се сменят комисарките,всичко ще се намести.

Откажи
Горския
преди 1 месец

Бау бау.Кой е този дето ще тропне.Бойко ли дето все наведен стои или пеевски дето гледа откъдето може само да открадне.

Откажи
Маргарита
преди 1 месец

Има кой, НЕСЕ тревожете!

Откажи
ПоЧудоОцелялОтСДС-Чумата
преди 1 месец

Само Седесе.Важното е, че има бснани.

Откажи
Амадор
преди 1 месец

И как по точно тропна?

Откажи
Теофилов
преди 1 месец

Едно е да си се одупил, друго да тропнеш ! Тя може да " тропне " с клепачи и...

Откажи
Колю
преди 1 месец

На някой сега известно ли му е, че по време на скапаният социализъм у нас с решение на тогавашното скапано Народно събрание в продължение на 45 години е съществувал мораториум върху сечта на българската гора. Българска фирма е сякласе в Коми - Русия. България е била единствената държава, на която е било позволена да прави това. Кой наш псевдо демократичен умник направи такова безумие за да развали специално това?

Откажи
Иван
преди 1 месец

България както винаги "тропна" с отворени анални бузи и очаква да и вкарат еврогейатлантическите меки пишки

Откажи
Лиров
преди 1 месец

Неграмотни! Коментирате нещо което изобщо не сте разбрали! НЕ СТАВА ВЪПРОС ЗА НАШАТА ГОРА, а за държавите изсичащи тропическите и екваториални джунгли, за да засаждат тези култури!

Откажи
Bai
преди 1 месец

А бе, за тази сграда (на снимката) няма ли някой "Орешник" да я довърши ?!

Откажи