Москва е готова за четиристранни преговори между Русия, САЩ, ЕС и Украйна заради украинската криза, но иска в тях да участват и представители на проруските протести в Източна и Южна Украйна. "Русия е готова да обмисли варианта за преговори за Украйна, така както бяха предложени от САЩ - с участието на европейците, но рускоезичните югоизточни райони на страната също трябва да бъдат представени", каза руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от Ройтерс. В понеделник той обсъди с американския си колега Джон Кери свикването до десет дни на подобни преговори, чиято цел е да намери изход от украинската криза. Новината за обсъжданията по телефона съобщи говорителката на Държавния департамент Дженифър Псаки.
Русия обаче има много въпроси по предлаганите от САЩ срокове от 10 дни за провеждане на многостранната среща за Украйна. "Когато американската страна говори за планове за провеждане на многостранна среща след 10 дни, за когато Яценюк (украинският премиер) обеща да завърши работата по проекта на украинска конституция, възниква въпросът: не се ли планира преговорите да са тогава, когато този проект бъде готов и районите бъдат поставени пред свършен факт, а нас просто са ни поканили на среща, за да присъстваме на узаконяването на един проект на конституция, който досега не сме виждали", посочи Лавров. Той допълни, че някои от кандидатите за президенти на Украйна биха могли да представляват югоизточната част на Украйна на многостранните преговори, защото според него олигарсите, назначени за губернатори в тази част на Украйна, няма достойно да защитават интересите на местното население. Освен това Лавров отхвърли американските обвинения, че Москва дестабилизира Украйна и посочи, че обстановката може да се подобри само ако Киев вземе предвид интересите на рускоезичните райони на страната.
Държавният секретар Джон Кери предупреди в понеделник Лавров, че Русия ще понесе последствия, ако дестабилизира още повече Украйна. В телефонния разговор Кери предупредил, че Вашингтон наблюдава внимателно събитията в източната част на Украйна. Освен това държавният секретар споделил, че разполага с информация, според която сепаратистите в Харков, Донецк и Луганск са платени. Във вторник пък руското външно министерство обяви, че Украйна разполага с американски наемници от частна фирма, облечени като бойци от украинските спецчасти.
Междувременно Лавров призова Запада да изпълни всички договорености за Украйна, в това число и споразумението от 21 февруари. В това споразумение се говореше за осъществяване на конституционни реформи, в които да са включени интересите на всички и при които да се уважават правата на всички райони на Украйна. Във връзка с решението на НАТО за замразяване на проекти за сътрудничество с Руската федерация Лавров каза, че това е поредното използване на двойни стандарти. Руският външен министър припомни, че замразяването на тези проекти засяга и замразяването на проект за вертолети, който Русия осъществява заедно с НАТО. По силата на този проект Русия произвеждаше и доставяше резервни хеликоптерни части за Афганистан и подготвяше афганистански летателни кадри в руската база в Новосибирск. Лавров посочи, че финансовите средства, които Москва е отделяла досега за съвместния проект с НАТО, биха могли вече да се отпускат като пряка руска помощ за подготовка на афганистанските сили.
На този фон генералният секретар на Алианса Андерс Фог Расмусен предупреди Русия, че ако се намеси още повече в Украйна, това би било историческа грешка с тежки последици за отношенията с НАТО и ще изолира още повече страната. Говорителката на върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Катрин Аштън Мая Кочиянчич пък каза, че Европейската служба за външно действие "подготвя с пълна скорост трето равнище от санкции" срещу Русия. На пресконференция Кочиянчич отбеляза, че подготовката е била разпоредена в решенията от последния Европейски съвет. Третото равнище на санкции предвижда налагането на тежки икономически ограничения срещу Москва. Те подлежат на единодушно одобрение от европейските държавни и правителствени ръководители, поясни Кочиянчич. Приложението на санкциите е в ръцете на държавите от ЕС, добави тя.
Киев намекна за спиране на транзита
Цената, който иска Русия за газа за Украйна, е несправедливо висока и това създава заплаха от прекратяване транзита на руско "синьо гориво" към Европа. Това заяви и.д. министър на икономиката и въгледобивната промишленост на Украйна Юрий Продан, съобщи РИА Новости.
"В тази ситуация възниква заплаха от прекратяване на доставките на газ за Украйна и прекратяване транзита на газ за Европа, защото възможностите на страната да поддържа този транзит не са безгранични", каза Продан пред журналисти в Брюксел. Той обаче се отклони от директен отговор на въпрос кога Украйна ще заплати доставките на руски газ за март. "Март месец... едва сега настъпва срокът на разплащанията", заяви той. ИТАР-ТАСС припомня, че срокът за заплащане на доставките през март е изтекъл на 7 април, но досега "Нафтогаз Украйна" не е превела нищо по сметките на "Газпром".
Шефът на "Газпром" Алексей Милер на 3 април посочи, че дългът на Украйна пред руската компания е 2,2 млрд. долара. Тъй като стойността на газа за Украйна през първата четвърт на годината е била 268,5 долара за 1000 куб. м, "Нафтогаз" е внесъл от Русия около 1,8 млрд. куб. м за 500 млн. долара, които е трябвало да преведе до 7 април.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com