Меркел: Растеж на кредит ще задълбочи кризата

Меркел: Растеж на кредит ще задълбочи кризата | StandartNews.com

Берлин. "Растежът, базиращ се на кредит" ще вкара Европа в още по-дълбока криза, обяви германският канцлер Ангела Меркел. В реч пред Бундестага тя отхвърли призивите на нейните леви опоненти в Германия и Европа за политика на икономически стимули, водеща до натрупването на нови дългове, съобщи Ройтерс.

След избирането на Франсоа Оланд за президент на Франция, германският канцлер е подложена на все по-силен натиск за предоговаряне на условията за рестриктивна финансова политика в ЕС и поставяне на акцент върху икономически растеж.

Меркел подчерта още, че намаляването на дълговете и насърчаването на растежа са "двете хапчета" на европейската политика, а не два алтернативни пътя.

"Растежът посредством структурни реформи е важен и необходим. Растежът на кредит е път, който ни връща обратно в началото на кризата" и по тази причина ние няма да го следваме, заяви тя.

След победата на Оланд, германската левица призова към предложения от Берлин фискален пакт за бюджетна дисциплина да бъде добавен Европейски "пакт за растеж". Фискалният договор за бюджетна дисциплина е подписан от 25 страни-членки на Европейския съюз, но все още предстои да бъде ратифициран официално от много парламенти.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай