Пeкин. Китай продължава с плана си да пресели 250 милиона селски жители в новопостроени градове през следващите десетина години, събитие, което може да доведе до нов икономически растеж или да оседлае страната с проблеми за идните няколко поколения, предаде New York Times.
Правителството масово подменя малки селски къщи с високи сгради, асфалтира земеделските земи и драстично променя живота на селското население.
Това решително ще промени образът на Китай, където Комунистическата партия настояваше в продължение на десетилетия, че повечето селяни, дори и тези, работещи в градовете, трябва да останат обвързани с парцелите си земеделска земя, за да се гарантира политическа и икономическа стабилност. Сега партията е с променени приоритети, като целта е да се намери нов източник на растеж за забавящата се икономика, от която зависи увеличаващата се класа на градските жители.
Промяната се случва толкова бързо, а потенциалните разходи са толкова високи, че коментатори се страхуват, че селските райони на Китай ще бъдат сцена на радикално социално инженерство. През последните десетилетия, Комунистическата партия смени отношението си относно правата на селяните да използват земята - даваше малки парцели на стопанствата през поземлената реформа от 1950, инициира масова колективизация няколко години по-късно, възстанови правата за частна собственост след това, и сега се опитва да заличи малките земевладелци.
"Това е един нов свят за нас, в града", каза Тиан Уей, на 43 години, бивш фермер на пшеница в северната провинция Хъбей, който сега работи като нощен пазач във фабрика в града. "През целия си живот съм работил с ръцете си на полето; нямам образованието да се конкурирам с градските хора."
Крайната цел на плана за модернизация на правителството е да се интегрират напълно 70 процента от населението на страната, или близо 900 милиона души, в градския живот до 2025. За момента градското население е малко над 30 процента.
Планираните държавни разходи за нови пътища, болници, училища, читалища, възлизат на повече от 600 милиарда щатски долара годишно, според оценките на икономистите. В допълнение, огромни суми ще са необходими за заплащане на образованието, здравеопазването и пенсиите на бившите земеделски производители.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com