Кармен Ускату е участничка в мащабните протести в Букурещ, които продължават дни наред. Тя управлява организация, която се нарича "Дайте живот" и събира средства за онкоболни хора. За осем години дамата, която по диплома е експерт в маркетинга, е успяла да осигури с различни проекти повече от 6 милиона евро за тежки случаи на пациенти, които често се нуждаят от лечение в чужбина. Чрез "Дайте живот" Кармен дори постига трудно възможното - преди години да окаже натиск, довел до промяната на здравен закон, засягащ ситуацията на онкоболните. Има дъщеря на 15 години и във всеки възможен момент е на площадите в Букурещ, за да изрази несъгласието си.
Най-масовите в историята на северната ни съседка протести започнаха след като избраното на 11 декември правителството на социалдемократите прие спешен указ, който позволява на служители на изборни длъжности и заподозрени в злоупотреби бизнесмени да избегнат частично преследвания и санкции. Според промените обвинените в корупция политици няма да лежат в затвора, ако са ощетили държавата с по-малко от 40 000 евро. Спорният документ също даваше възможност да се отменят и присъдите на корумпирани политици и да се наложи амнистия на престъпници. Подозренията на протестиращите са, че указът е трябвало да заработи, за да спаси от съда конкретни политически лица - като например лидерът на управляващата партия Ливиу Драгня, срещу когото се води съдебен процес за ощетяване на държавата с 24 000 евро. След като стотици хиляди румънци излязоха на улицата, за да изразят гнева си, исканията им бързо прераснаха в желание за оставка на цялото правителство. Събитията там доста напомнят за протестите у нас през 2013-та. Ето какво заяви Кармен пред "Стандарт", разказвайки от първа ръка за най-бурните събития през последните дни.
- Кармен, какво се случва по улиците на Букурещ в момента?
- Ние, румънците, вдишваме чистия въздух на революцията. Най-накрая хората започнаха да разбират, че всеки от нас е важен, че може да бъде единица, а не нула. Всяка вечер в малки и големи градове хората излизат на улицата, за да си върнат страната, която им бе отнета от политиците. Докато години наред ние бяхме заети с това да работим и да се грижим за семействата си, загърбвайки ролята си на граждани, група нарушители на закона се опитаха да си приватизират държавата. Румънските политици преследват единствено техните интереси, а не нашите. А ние носим вина, че им го позволихме - демокрацията е крехко нещо, тя е като дете, за което трябва непрекъснато да се грижиш. За свободата се воюва всеки ден, тя не е даденост. Това научихме по улиците на Букурещ. Дано не го забравим.
- Защо лично вие излизате на протест?
- Чувствам го като дълг. За мен е нещо като "втора работа", която върша вечер. А и имам някакъв опит. През 2009-та организирахме протест в здравния сектор - трябваха допълнителни половин милион евро за осем души, които се нуждаеха спешно от лечение в чужбина. Иначе в Румъния бяха осъдени на смърт. И успяхме. Още тогава научих, че правата са нещо, за което трябва да се бориш. Искам да живея в страна, в която дъщеря ми да има добри модели, които да следва. И знам, че най-хубавият урок, който тя вижда в момента, е в онова, което става по улиците. Тя вече знае какво е манипулация и как да се справя с нея.
- Какъв е профилът на повечето протестиращи, ако може да се обобщи въобще?
- Хора на моите години, около 40, с техните деца. Които допреди месеци са мислили, че не могат да въздействат върху политическите процеси, но вече знаят, че не е така. Повечето не са гласували въобще на последните избори, понеже не са могли да видят някакъв разумен вариант, който да изберат. Има и по-възрастни, които помнят времената, когато не са имали право на свобода на изразяване и сега я засвидетелстват на улицата.
- На чия страна са интелектуалците в Румъния?
- Активни са много. Призовават хората да излязат на улиците. Използват много Фейсбук, пишат анализи...Габриел Личеану, известен наш философ и писател, написа, че хората трябва да излязат на улицата, понеже това е тяхна лична отговорност. Немалко актьори в края на техните представления приканват зрителите да участват в протестите. Историкът Лучиан Бойя написа за Ливиу Драгня, лидерът на СДП: "Това е неговият голям проект за Румъния: да избяга от затвора, нищо повече и нищо по-малко. И как може да го направи? Като унищожи правосъдната система". Владимир Тисманеану, румънски политолог, казва: "За повече от 25 години румънския преход се водеше от стратегически поставени капани, съставени от водещите партии. Откраднаха не само нашите национални богатства, но и, по-лошото, десетилетия от живота на хората." Фейсбук пък е пълен с интересни фрази на активисти с добро чувство за хумор, които се превърнаха в слогани по улиците в тези дни. Например: "Make Dragnea nobody again" ("Направете Драгня никой отново", иронична парафраза на лозунга на Доналд Тръмп, бел.ред"), или пък "Направете затвора велик отново". Също "Добре дошли в Румъния, ние легализирахме кражбата". Както и "Легнах да спя през 2017-та и се събудих през 1989 г."
- Кой е против протестът?
- Най-вече върхушките на управляващите СДП и АЛДЕ. Те водят негативна пропаганда срещу протестиращите. Техни хора държат телевизиите "Антена 3" и Ер Ти Ви, където постоянно излъчват материали срещу протеста. Влияят силно на по-възрастните поколения и на пенсионерите. Босовете на тези телевизии са криминални хора - единият е в затвора, а другият избяга от страната, когато започнаха да го разследват за корупция. И двамата биха могли да се възползват сериозно тъкмо от този указ, който властта се опита да прокара. Затова и атакуват протестиращите. Всяват страх и дезинформация сред зрителите. Не признават нито нашият брой, нито правото ни да протестираме. Казват, че обществото е разделено, а всъщност това е първият път, в който сме обединени. Обвиняват ни, че не приемаме законно избрано правителство и искаме да дестабилизираме страната. А вчера в Букурещ хората, които направиха една лазерна прожекция на Площада на победата, бяха привикани от полицията. Кметът на столицата пък заплаши със санкции родителите, които идват на протест с децата си.
- Популярно ли е името Джордж Сорос тези дни в Румъния?
- Да. Всички ние, които сме против управляващата партия, сме обвинявани, че сме платени от Сорос, че сме врагове на държавата. Тук се шегуваме, че реално за Сорос би било по-лесно да купи цялата управляваща партия, отколкото всички протестиращи. Бяха пуснали дори слух, че Дачиан Чиолос, министър-председателят на предишното технократско правителство, е син на Сорос.
- Какво очакваш да се случи през следващите няколко седмици?
- Калин Таричеану, президент на горната камара на парламента, обяви, че Великобритания е взела смелото решение да напусне ЕС. Той твърди още, че и Румъния е сгрешила да бъде част от Европейския съюз, въпреки, че самият той беше премиер на страната, когато тя се присъедини към ЕС. Има немалко улики за това, че двете управляващи партии - СДП и АЛДЕ, ще поискат излизане от ЕС и НАТО. Всичко, за което сме се борили през последните години, може да бъде загубено за един ден.
- Всъщност как стана така, че социалистическата партия в Румъния, която беше свалена с протести през 2015-та, спечели отново последните избори? При нас в България поне се редуват през две-три години...
- Обещаха пари на всички - пенсионерите, лекарите, учителите. Наляха гориво в един фалшив патриотизъм, който очерня хората дори спрямо техните имена - ако името ти не звучи румънско, или пък си от различен произход, значи не си добър човек. И разбира се, притежават двата важни медийни канала, за които споменах. Друг голям проблем е, че втората по сила партия - националната либерална партия, е още нереформирана, с много хора, които са нарушавали закона и без истински лидер. Останалите политически сили пък нямат средства, за да изградят силна кампания. Интересното е, че лозунгът на управляващите е "Осмели се да повярваш в Румъния". А ние се шегуваме, че този лозунг е наистина прекрасен - ние, които протестираме, това и правим: вярваме в Румъния.
- Може би знаете, че в България имаше големи протести през лятото на 2013-та, които, като слушам разказаното дотук, приличат много на вашите. Нашите протести бяха успешни и също толкова еуфорични в началото. С времето обаче стана ясно, че сред нас е имало хора, загрижени много повече за техните, оказа се, добре спонсорирани НПО-та, отколкото за справедливостта. Макар те да не бяха мнозинство, стана така, че платеният политически активизъм отврати много хора от идеята за протеста въобще. Не се ли притеснявате, че в Румъния може да стане същото?
- Нали съм на улицата почти всяка вечер, говоря с хората, наблюдавам. И не, не мисля, че те са на площада за пари. Просто осъзнаха, че правителството се опитва да открадне бъдещето ни. Нашето колективно съзнание беше изпаднало в хибернация, от която се събуди. Ситуацията е много, много трудна. Трима души във властта се опитаха за една нощ да променят демократичната посока на страната ни. И всеки добре осъзнава това. Нямам съмнение в хората по улиците. Единственото ми притеснение е, че в близко бъдеще някой може да се възползва от тях и да се опитва да осребри онова, което правят. Но какво да направим? Винаги ще има такива хора. А ако загубим...не ми се мисли. Не мога да приема дори подобна мисъл. Ако Тинериада - както сме нарекли нашата революция, (идва от "движение на младите"), се провали, ще загубим свободата, демокрацията и надеждите си. Нещата са съдбоносни.
- В България имаме чувството, че нашият преход от социализъм към капитализъм е стигнал задънена улица: целият този патос на промяната се е изтощил, изтъркал, станал е безсъдържателен за немалко хора. Като добавиш носталгията към комунизма бъдещето изглежда като нещо, което те е причакало зад ъгъла с камък в ръка и по-добре въобще да не идва. На какво се надяват румънците занапред?
- Ако ме бяхте питали преди две седмици, моят отговор щеше да бъде същият. В Румъния имаме в най-добрия случай зараждаща се форма на капитализъм с изключително голяма корупция. Имаме и много бедни хора, които живеят на помощи и се връзват на фалшивите обещания на политиците, или пък продават гласовете си. От друга страна има и много млади хора, които работят усилено или в мултинационални компании, или самите те са предприемачи. Тези млади хора не вярват на нито една политическа партия, не харесват политиците, смятат, че те са крадци и въобще не се интересуват от тях. И накрая, имаме и около 3 милиона души, които са емигрирали в Италия, Испания, Франция, Великобритания, където работят в земеделието, строителството, като домакини, които се грижат за възрастни хора...Те са оставили децата си тук с техните баби и дядовци и се опитват да обезпечат бъдещето им. Повече от 14 000 наши лекари работят в чужбина... Всички тези хора си мечтаят да се върнат някой ден, ако страната им предложи по-добри условия за живот. Ние тук имаме големи надежди. Хората реагираха по-гневно, отколкото някой въобще е очаквал, и излязоха масово на улиците. Имаше градове, в които протестираха от 15 до 25 % от самото население - Сибиу, Клуж Напока, Букурещ...
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com