Германия избира Бундестаг

Германия избира Бундестаг | StandartNews.com

Берлин. В Германия днес се провеждат изборите за Бундестага. Почти 62 милиона германци ще участват във вота.

За канцлерския пост претендират настоящата ръководителка на германското правителство Ангела Меркел, която се надява за трети мандат с блока на Християндемократическия съюз и Християнсоциалния съюз, както и бившият финансов министър Пеер Щайнбрюк, който оглавява листата на Социалдемократическата партия.

Право на глас имат всички германски граждани, навършили 18 години. Тази година това са 61,8 милиона души, като три милиона ще участват в изборите за първи път. Данните се събират от Федералната статистическа служба, чийто председател е и организатор на изборите за Бундестаг. Именно пред него са длъжни да се представят всички партии, явяващи се на изборите. И ако спазват конституцията, изповядват демократичните ценности и принципите на правовата държава, съответните политически обединения не могат да бъдат отхвърлени. Дори някои от целите им да изглеждат странни.

"Одобрените" за изборите политически формации са 34, съобщи "Дойче Веле". А представените в Бундестага - шест: ХДС, ХСС, СДП, Партията на свободните демократи, Зелената партия и Лявата партия.

Освен големите партии, теоретично в парламента могат да влязат и някои по-малки. Но тъй като при всяка демокрация законите трябва да бъдат приемани с мнозинство, малките партии по правило се обединяват в политически съюзи. За влизане в парламента е поставена 5-процентна бариера.

Германската избирателна система, която действа от 60 години, е смесен тип - половината от мандатите се формират на мажоритарен принцип, другата половина - на пропорционален. Съответно бюлетините имат две части - за първия глас, с който се гласува за конкретна личност, и за втория, който е за определена партия. Всеки от 299-те избирателни района може да изпрати само един политик в Бундестага - този, който е събрал най-много гласове.

Вторият глас всъщност е по-важният - с него избирателят определя съотношението между партиите. Резултатите от първия и втория избирателен глас са решаващи и за общия брой депутати в Бундестага, които след това избират канцлера или канцлерка. Партиите, които не прескочат петпроцентната бариера, нямат шанс да изпратят свои представители в Бундестага.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай